Seară magică pentru Energia la Brindisi!

397

Energia a plecat cu şanse infime la Brindisi, acolo unde gazdele au pierdut doar de două ori în ultimii patru ani, însă au revenit acasă cu un rezultat fabulos. Trupa lui Constantinides s-a luptat până în ultima secundă pentru un succes istoric.

După două eşecuri greu de digerat, cele de la Astana şi Timişoara, Energia s-a adunat şi a dat ce are mai bun pe terenul celor de la Brindisi, o echipă cu jucători de top, jucători trecuţi prin NBA sau pe la Barcelona. Watson, Milosevic şi colegii lor nu s-au lăsat impresionaţi de numele ce le aveau în faţă şi au început extrem de curajos jocul, unul disputat într-o sală înţesată cu peste 3.000 de spectatori fanatici.

Cu tupeu
Energia a condus aproape în permanenţă în primul sfert, unul pe care l-a şi câştigat, e drept, la limită, scor 19-21, Watson reuşind să fructifice ultimul atac al gorjenilor. Sfertul doi a fost şi el echilibrat în prima sa parte, Karpelesz şi Watson au găsit plasa inelului cu aruncări din spatele semicercului, însă şi gazdele au avut replică imediată. Pentru gorjeni a venit prima sincopă cu trei minute mai slabe pentru Energia, moment în care scorul a trecut de la 29-32 la 40-34. Un time-out cerut de Constantinides a reglat însă situaţia, Energia a marcat în ultimul minut şi jumătate al reprizei prin Glyniadakis şi Watson, iar diferenţa s-a redus la jumătatea partidei, scor 40-39 pentru Brindisi.

Au revenit de la -10
La scurt timp după revenirea de la cabine, o reuşită de trei puncte a lui Troupe a făcut ca tabela să arate din nou un scor egal, 42-42, însă au venit minute bune în care Energia nu s-a regăsit în ofensivă şi a ratat atac după atac, asta în timp ce gazdele au reuşit să se distanţeze atingând un maxim de 10 puncte faţă de trupa lui Constantinides, scor 57-47. Troupe a dat tonul revenirii, Darby a venit şi el cu un three-point-play, iar Miloşevic a închis sfertul trei cu un coş care a readus Energia în joc înaintea ultimelor 10 minute de joc, scor 60-55.

Final interzis cardiacilor
Chinul Energiei a continuat în partea de început a sfertului patru, iar cu cinci minute înainte de final diferenţa era de 8 puncte în favoarea italienilor, 68-60. Glyniadakis a marcat patru puncte consecutive, Troupe a venit şi el cu două aruncări libere transformate, iar Energia se afla deja la doar o posesie în spatele gazdelor, scor 69-66. Diferenţa a mai scăzut după aruncarea de trei puncte reuşită de Miloşevic, iar cu două minute înaintea sirenei de final tabela arăta 71-69. Troupe a înscris şi el din spatele semicercului făcând sala să cunoască tăcerea pentru câteva secunde după ce Energia a revenit în avantaj, scor 71-72. Cu un three-point-play, Watson a mărit ecartul, 72-75, iar James a ratat una din liberele de care a beneficiat dând astfel oaspeţilor prima şansă la victorie cu 15 secunde înainte de final. La celălalt panou, imediat, Troupe l-a imitat aducând echipei sale doar un punct, scor 73-76. Cu şase secunde înainte de final Milosevic a împiedicat acţiunea italienilor scoţând o minge în out, dar Pullen a găsit aruncarea perfectă de trei puncte cu care a egalat. Energiei îi mai rămăseseră doar trei secunde şi jumătate de joc pentru a evita prelungirile, timp suficient pentru o acţiune rapidă a lui Watson şi o finalizare de maestru a americanului, coş cu care a închis tabela la 76-78, rezultat fantastic nu doar pentru baschetul gorjean, ci şi pentru cel românesc.

bucurie finalRezultat magnific
Unul dintre cei mai buni oameni de pe teren, Nemanja Milosevic, care şi-a trecut un nou double-double în cont cu 23 de puncte şi 14 recuperări, recunoaşte că a fost un meci extrem de greu, dar victoria este cu atât mai dulce: “A fost foarte dificil să jucăm în această arenă. Noi am pregătit cu adevărat bine acest meci şi până la urmă a ieşit după cum am muncit. Suntem foarte fericiţi pentru această victorie magică!”. Marcus Denmon, al doilea marcator al gazdelor în acest meci, crede că în actuala situaţie, echipa sa are de tras din greu pentru a mai obţine calificarea: “Un joc dur şi greu. În ultimul sfert ne-am pierdut ritmul iar ei au profitat de acest lucru. Suntem obligaţi acum să muncim din greu în ultimele partide”. Antrenorul italian, Pier Luigi Bucchi, recunoaşte faptul că Energia a meritat victoria şi pune rezultatul şi pe seama impreciziei jucătorilor săi la linia de fault: “Am jucat bine în cea mai mare parte a meciului, dar am ratat prea multe libere şi aceasta este o cauză a rezultatului înregistrat. Energia este cea mai bună echipă cu care am jucat. Acum trebuie să ne concentrăm să câştigăm următoarele meciuri dacă vrem să continuăm în această competiţie”.
Antrenorul Energiei a savurat din plin acest nou succes european al echipei sale şi spune că victoria nu este una a hazardului, deşi a venit în ultima secundă: “O victorie uimitoare pentru echipa noastră, echipă de care sunt mândru, o victorie care ne motivează să muncim în continuare pentru a juca bine în această competiţie. Pregătirea fizică, faptul că am rezistat mai bine pe final, a fost cheia succesului, un succes pe care nu-l pun sub nicio formă pe seama norocului. Este un rezultat mare pentru noi, dar drumul este în continuare lung. Probabil este cea mai mare performanţă din istoria clubului nostru”, a concluzionat Antonis Constantinides, antrenorul Energiei. După trei etape, la jumătatea parcursului din această grupă, Energia stă, pentru foarte mulţi în mod surprinzător, pe fotoliul de lider, fiind singura echipă cu un coşaveraj pozitiv, lucru care ar putea conta enorm în lupta pentru calificarea în sferturile de finală.

Enel Brindisi – Energia Târgu Jiu 76-78 (19-21, 21-18, 20-16, 16-23)
Brindisi: Pullen (6), Harper (4), James (22), Cournooh, De Gennaro, Di Salvatore, Denmon (16), Morciano, Zerini (6), Turner (15), Eric (7). Antrenor: Pier Luigi Bucchi.
Energia: Watson (16), Troupe (11), Darby (8), Milosevic (23), Bratoloveanu, Minea, Vlaicu, Sullivan, Karpelesz (4), Aktaş, Glyniadakis (16). Antrenor: Antonis Constantinides.
Arbitri: Francisco Araña (ESP), Nikolaos Somos (GRE), Sebastien Clivaz (SUI).