Concurs de biciclete pe Insuliţă

639

Primăria Târgu-Jiu, în colaborare cu Asociaţia Trix Bike, a organizat ieri dimineaţă, pe Insuliţa de pe Jiu, un concurs de biciclete destinat copiilor. Câştigătorii fiecărei categorii de vârstă au primit premii din partea autorităţilor locale şi a sponsorilor, fiind oferite şi premii de consolare pentru micuţii care nu au prins primele poziţii.
biciclete2“În cadrul ediţiei a cincisprezecea a Zilelor Municipiului Târgu-Jiu a fost organizat un concurs de biciclete, în colaborare cu Asociaţia Trix Bike. La finalul competiţiei au fost acordate premii pe trei categorii de vârstă – 5-7 ani, 8-10 ani, 11-15 ani”, a declarat Ana Maria Gruescu, reprezentant al Primăriei Municipiului Târgu-Jiu.
Deşi competiţia de pedalat i-a obosit pe copii, aceştia au fost bucuroşi de premiile primite, ei fiind susţinuţi îndeaproape şi de către părinţi. Locul I la categoria A a fost ocupat de Mario Stancu, la categoria B fericitul câştigător a fost Alex Gartner, iar la categoria C unica participantă a fost Raluca Dragotă.
biciclete3“Nu a fost grea cursa deşi până acum n-am mai participat la astfel de competiţii”, a spus Alex Gartner. Şi colegul său, Mario Stancu, ocupant al primei poziţii, însă la categoria A, a declarat faptul că întrecerea a fost una frumoasă şi, chiar dacă are doar 7 ani, îşi doreşte să mai concureze la competiţii similare. Unica participantă la concursul de biciclete de ieri pentru categoria a treia de vârstă a fost Raluca Dragotă, ea precizând faptul că întrecerea pe biciclete a fost una lejeră: “Pentru mine a fost lejer deoarece am fost singura participantă pe categorie, adică la categoria C, vârsta de 12 ani. Pot spune că am mai participat chiar şi la competiţii mai grele”.