ACS Târgu Jiu a pierdut primul meci acasă!

537

Echipa de baschet ACS Târgu Jiu nu a putut învinge nici în faţa propriilor fani, şi a ajuns la două înfrângeri consecutive în eşalonul secund. Gorjenii au fost depăşiţi pe teren propriu, scor 53-61 (14-7, 17-22, 15-14, 7-18) de către CSM Sighetu Marmaţiei. Echipa pregătită de Laurenţiu Răuţ şi Claudiu Alionescu a început mai bine confruntarea, iar oaspeţii au fost nevoiţi să ceară time-out, după un parţial 10-0. Din păcate, amfitrionii au luat piciorul de pe acceleraţie şi au mai reuşit doar 4 puncte până la finalul sfertului. Nici vizitatorii nu au excelat în ofensivă, adunând doar 7 puncte în primele 10 minute. Cu o talie superioară, echipa din Sighet a început să fie mai eficientă în “vopsea”, în timp ce ai noştri s-au axat pe aruncările de la distanţă. Pe fondul greşelilor repetate, oaspeţii au strâns scorul la 31-29 înainte de pauza mare. Echilibrul a persistat şi în sfertul 3, încheiat la 46-43, echipele nefiind prea generoase în atac. Din nefericire, experienţa şi-a spus cuvântul în ultima parte a meciului. ACS a reuşit doar 4 puncte în 8 minute, prea puţin pentru orice nivel, nu a fructificat aproape niciun contraatac, iar lipsa unui pivot veritabil a cântărit mult în ceea ce priveşte diversitatea acţiunilor ofensive. Un aport consistent la obţinerea victoriei l-au avut şi cei doi americani de la Sighet, care au evoluat mult mai bine în partea a doua a meciului. Adrian Vlad şi Adrian Roşu au bifat câte 13 puncte pentru gazde, în timp ce Steve Rosemond a terminat partida cu 18 puncte, iar Will Wise cu 16.
“Per ansamblu nu a fost un meci foarte rău, dar mici greşeli individuale au dus la această înfrângere pe final. Dacă reuşeam să scăpăm de aceste erori individuale, sunt sigur că am fi câştigat meciul. Sunt lucruri care s-au întâmplat şi la Mediaş în sfertul trei, dar acolo, spre deosebire de acest meci, am greşit mai mult colectiv. Contează foarte mult că nu am avut un pivot veritabil, dacă vă uitaţi pe tabelă observaţi că pivotul lor este unul dintre principalii marcatori. Dacă reuşeam să-l avem pe Stefan Dimitrijevic era cu totul altă poveste sub panou, dar sperăm ca până la meciul viitor să-l avem în teren. Sunt jucători care au muncit, mi-au plăcut câteva realizări ale puştilor de la U 18, şi la <<bătrânii>> de la echipă, dar sunt şi multe greşeli pe care sperăm să le punem la punct”, a declarat după confruntare antrenorul principal al ACS Târgu Jiu, Laurenţiu Răuţ. În etapa viitoare, gorjenii evoluează tot în faţa propriilor fani, cu CSM CSU Oradea 2.