Adela Bălţoi a câştigat Maratonul Olteniei!

903

Atleta de la CS Pandurii, Adela Bălţoi şi-a trecut în cont o nouă performanţă. Sportiva pregătită de Viorica Dima s-a impus la Maratonul Olteniei, o competiţie la care au participat peste 200 de concurenţi. Gorjeanca a câştigat crosul de 10,5 kilometri, reuşind şi un nou record al competiţiei (50`17). Întrecerea sportivă s-a desfăşurat la Râmnicu Vâlcea, iar în cadrul probelor de concurs s-au întrecut atât alergători, cât şi ciclişti, repartizaţi în funcţie de categorii. S-au desfăşurat MTB Cross-country pe două variante de traseu (scurt, de aproximativ 33 km, şi lung – de 51 km) şi Trail Running pe două trasee (unul de semimaraton, de 21,5 km, şi un cros de 10,5 km). Maratonul Olteniei este un eveniment care îmbină promovarea unui stil de viaţă sănătos cu o cauză nobilă. Cea de-a cincea ediţie a evenimentului a avut drept beneficiar Centrul de Transfuzie Sanguină Vâlcea, care va fi dotat cu aparatură medicală performantă ce va fi achiziţionată din taxele de înscriere şi donaţiile participanţilor, sumă completată de Grupul CEZ în România. Evenimentul a fost susţinut de Federaţia Română de Ciclism şi de Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea.