Adina Amzucu, vicecampioană naţională

1087

Adina Amzucu, tânăra atletă pregătită la CS Pandurii Târgu Jiu de profesorul Ion Bură, a reuşit o performanţă notabilă la Campionatul Naţional la probele combinate.
În concursul desfăşurat la Bucureşti, Adina Amzucu a obţinut titlul de vicecampioană naţională la pentathlon la junioare 2. Una dintre cele mai promiţătoare atlete din România la acest moment, Adina Amzucu a terminat competiţia cu 3.071 de puncte adunate din cele cinci probe: “Adina a făcut un concurs bun, a reuşit să strângă cu 300 de puncte mai mult decât la ultima sa participare şi acest rezultat ne mulţumeşte pe deplin. De fapt, Adina Amzucu a făcut cele mai bune rezultate ale ei în patru din cele cinci probe ale concursului, doar la înălţime are un rezultat mai bun în sală în acest an, când a sărit deja 1,65 m”, a declarat antrenorul sportivei gorjene, Ion Bură. Cel mai bun punctaj l-a obţinut la proba de 60 m garduri (729), iar la proba de înălţime Adina Amzucu a obţinut cel mai bun rezultat sărind 1,57 m, performanţă care i-a adus 701 puncte. Concursul, unul la care au participat 32 de sportive din toată ţara şi la care a mai participat o gorjeancă, Giulia Anamaria Dăescu terminând pe locul 27 la junioare 2, a fost câştigat de Diana Cristina Puşcaşu, de la CSS Lugoj, cu 3.238 de puncte. Revenind la Giulia Anamaria Dăescu, sportiva gorjeană a terminat pe locul 17 la junioare 3 fiind de menţionat şi faptul că ea va mai concura şi în sezonul următor în întrecerile junioarelor 3.