Amendați de puștii lui Hagi

435

De ceea ce i-a fost frică lui Edi Iordănescu nu a scăpat, Viitorul a arătat exact acea agresivitate de care vorbea antrenorul gorjenilor, în vreme ce jucătorii Pandurilor au evoluat de parcă doar prezența pe teren ar fi impus și transferul punctelor în dreptul lor în clasament.

Nu terenul sintetic și nici ora de disputare nu au fost principalii adversari ai gorjenilor. Și nici Viitorul, de altfel o echipă extrem de hotărâtă și disciplinată. Cel mai mare dușman al Pandurilor a fost automulțumirea după cele două victorii care le-au adormit simțurile, elevii lui Edi Iordănescu intrând pe teren fără a mai avea acea atitudine cu care au impresionat în partidele cu Dinamo și Steaua.
Prin urmare, posesia nu le-a adus nimic, în schimb pasivitatea și erorile imense au pedepsit în mod corect ignoranța cu care jucătorii echipei gorjene au evoluat la Chiajna.

Start de la 1-0
Meciul a început cum nu se poate mai prost pentru Pandurii, echipă care era avertizată de starturile în forță ale gazdelor de reușita din primul minut a lui Mitriță în poarta Craiovei la ultimul joc disputat acasă de Viitorul. De această dată Mitriță n-a înscris, însă l-a păcălit mult prea ușor pe Ungurușan, poate chiar și pe arbitrul Istvan Kovacs, cu o mână strecurată abil printre brațul și corpul fundașului gorjenilor, iar penaltiul obținut a fost transformat cu siguranță de Mitrea. Pandurii a replicat în minutul 9 cu un șut bun din lovitură liberă al lui Nistor, dar Albuț a respins de la rădăcina barei. Pandurii a plimbat apoi mingea cu o posesie sterilă, gazdele au acceptat acest mod de joc presimțind că odată cu scurgerea timpului vor avea tot mai multe oportunități. Henrique a fost în două rânduri foarte aproape de gol, în minutul 14 reluarea cu capul fiind oprită de Nistor în apropierea liniei porții, în vreme ce în minutul 34 a ratat întâlnirea cu mingea la o centrare a lui Mitriță. Tot Henrique a fost și protagonistul celei mai mari ocazii, acesta l-a driblat și pe Gliwa în minutul 36, dar a intrat în unghi și reluarea sa ulterioară a fost reținută de polonez. În același minut s-a consemnat și o ocazie mare la poarta gazdelor, dar Roman a fost blocat excelent de Mamele după o centrare de pe stânga venită de la Pintilii. Pandurii avea să și înscrie, Vasiljevic a trimis balonul în poartă, dar Cordoș era între el și Albuț, în poziție de offside, influențând desfășurarea fazei. Până la pauză nu s-a mai consemnat nimic important, doar câte o fază în fiecare careu în care s-a solicitat penalti, dar nici Nicoliță și nici Mihai Roman nu l-au înduplecat pe Kovacs să mai arate punctul cu var.

Măcel după pauză
Așteptatul reviriment al pandurilor de după pauză nu a venit, din contră, evoluția parcă a fost și mai palidă, iar greșelile s-au înmulțit. Viitorul a tras semnale de alarmă, Henrique și-a asumat rolul de ratangiu al meciului șutând din poziție excelentă în Gliwa în minutul 53, iar Mitriță a finalizat un contraatac în minutul 58 cu un șut prins de portarul pandurilor. Shalaj a semnat prima ocazie a gorjenilor din partea a doua a meciului abia în minutul 60, când a trecut frumos de Mamele, dar șutul i-a fost blocat de Mitrea. Dacă Ungurușan a fost la originea deschiderii scorului, celălalt fundaș central a oferit gazdelor șansa desprinderii. Momcilovic a pasat neglijent, Benzar a interceptat și cu un al doilea șut a reușit să-l învingă pe Gliwa în minutul 63. La 2-0 pentru gazde, Edi Iordănescu a înțeles că este momentul să riște, a făcut modificări de ordin tactic, l-a scos pe Cordoș și l-a trimis pe teren pe Eric în speranța că Pintilii, retras în postură de fundaș central, va putea aduce un plus liniei mediene la construcție. Nimic din ceea ce și-a dorit Edi Iordănescu nu s-a mai întâmplat, asta pentru că din minutul 69 scorul a luat proporții după ce Ungurușan a fost pierdut ușor pe drum de Nicoliță, care a centrat pe colțul scurt pentru Țîru, care a înțepat balonul pentru 3-0. Nu avea să rămână un scor de neprezentare, Benzar a făcut dubla cu o reușită de excepție în minutul 82, un adevărat golazzo cu un șut din unghi fără replică din partea lui Gliwa. Pandurii a căutat cu disperare golul de onoare, dar a făcut-o abia din minutul 87, Shalaj a șutat cu exteriorul din poziție bună, iar Eric, în minutul 89, a prins doar plasa exterioară cu un șut din interiorul careului Kovacs a sesizat neputința oaspeților și le-a curmat suferința fluierând finalul jocului chiar în minutul 90, asta deși se arătase un minut de prelungire.

Umilit sub ochii “Generalului”
După câteva partide în care Pandurii a evoluat bine și chiar foarte bine, echipa gorjeană a capotat lamentabil tocmai la un meci la care Edi Iordănescu și jucătorii săi au fost urmăriți din tribună de selecționerul Puiu Iordănescu.
Antrenorul echipei naționale a căutat la acest meci soluții pe care România să le folosească la meciul cu Insulele Feroe. Se spune că în vederile selecționerului ar fi fost nu mai puțin de cinci jucători din echipa Pandurilor, aceștia fiind Anton, Nistor, Răduț, Pintilii și Mihai Roman, însă la ceea ce au arătat la acest joc, poate doar Nistor să fii reușit să convingă într-o cât de mică măsură.

Viitorul Constanța – Pandurii Târgu-Jiu 4-0 (1-0)
Stadion “Concordia”, Chiajna, spectatori: 500
Au marcat: Mitrea (min. 2 – din penalti), Benzar (min. 63 și 82), Țîru (min. 69)
Viitorul: Albuț – Manea (min. 61 Hodorogea), Țîru, Mamele, Mitrea – Daminuță, Benzar – Nicoliță, Nedelcu (min. 55 R. Marin), Mitriță (min. 65 Fl. Tănase) – Henrique. Antrenor: Gheorghe Hagi.
Pandurii: Gliwa – Ungurușan, Cordoș (min. 62 Eric), Vasiljevic, Momcilovic – Pintilii, Anton (min. 73 Elton) – Shalaj, Nistor, Răduț – M. Roman (min. 53 Matulevicius). Antrenor: Edi Iordănescu.
Arbitri: Istvan Kovacs – Bogdan Velicu, Daniel Hulubei.
Cartonașe galbene: Mamele (min. 37), Nedelcu (min. 55) / Anton (min. 45), Eric (min. 81)