Sport

An bogat pentru sportivii gorjeni

 | 20 decembrie 2017, 00:00 | 0 comentarii | 

Direcţia Judeţeană pentru Tineret şi Sport Gorj a făcut o evaluare a activității sportivilor gorjeni în anul 2017. În județul nostru au fost înregistrați 2500 sportivi legitimați din care 2095 participanți în sistemul competițional național, aceștia împărțindu-se pe categorii de vârstă și sex astfel:

Semnatura eletronica CertDigital

Seniori:
Legitimați 877 masculin 855 feminin 22
Participanți 808 masculin 791 feminin 17
Tineret/juniori/cadeți:
Legitimați 1232 masculin 1088 feminin 144
Participanți 1056 masculin 955 feminin 61
Copii:
Legitimați 391 masculin 276 feminin 115
Participanți 231 masculin 156 feminin 75

Sportivii au obținut, în 2017, un număr de 161 de medalii din care 55 aur, 50 argint şi 56 bronz, 23 din acestea fiind obținute la campionatele internaționale: 9 aur, 8 argint şi 7 bronz.

Cele 174 de medalii au fost împărțite pe ramuri de sport:
Atletism ( 41 medalii – 18 aur, 12 argint, 11 bronz)

Campionate Naţionale: 31 medalii – 15 aur, 6 argint, 10 bronz
Seniori: 9 medalii – 2 aur, 7 bronz
Tineret: 13 medalii – 8 aur, 3 argint, 2 bronz
Juniori: 11 medalii – 5 aur, 3 argint, 3 bronz

Campionate Balcanice: 8 medalii – 3 aur, 4 argint, 1 bronz
Seniori: 2 medalii – 2 aur, 1argint
Tineret: 3 medalii – 1 aur, 1 argint
Juniori: 3 medalii – 2 argint, 1 bronz

Campionate Europene: 1 medalie – 1 argint
Cadeți: 1 medalie – 1 argint (Pîșcu Andreea)
Campionate Mondiale: 1 medalie – 1 argint
Juniori: 1 medalie – 1 argint ( Garcea Adrian)

Automobilism (11 medalii – 2 aur, 4 argint, 5 bronz)
Campionate Naționale: 11 medalii – 2 aur, 4 argint, 5 bronz
Seniori: 10 medalii – 2 aur, 3 argint,5 bronz
Juniori: 1 medalie – 1 argint
Box (29 medalii – 8 aur, 10 argint, 11 bronz)

Campionate Naționale: 15 medalii – 3 aur, 7 argint, 5 bronz
Seniori: 2 medalii – 1 aur, 1argint
Tineret: 4 medalii – 2 argint, 2 bronz
Juniori: 6 medalii – 1 aur, 4 argint, 2 bronz
Cadeţi: 2 medalii – 1 aur, 1 bronz

Cupa României: 13 medalii – 4 aur, 3 argint, 6 bronz
Seniori: 3 medalii – 2 aur, 1 bronz
Tineret: 4 medalii – 1 argint, 1 bronz
Juniori: 6 medalii – 2 aur,4 bronz

Campionate Europene: 1 medalie – 1 aur
Cadeți: 1 medalie – 1 aur (Andrei Musteţ)
Lupte (6 medalii – 2 aur, 1 argint, 3 bronz)

Campionate Naționale: 4 medalii – 1 aur, 1 argint, 2 bronz
Juniori: 1 medalie – 1 bronz
Cadeți: 3 medalii – 1 aur, 1 argint, 1 bronz
Cupa României: 2 medalii – 1aur, 1 bronz
Cadeți: 2 medalii – 1 aur, 1 bronz

Radiogoniometrie (74 medalii – 25 aur, 23 argint, 26 bronz)

Campionate Naționale: 44 medalii – 14 aur, 13 argint, 17 bronz
Seniori: 29 medalii – 10 aur, 7 argint, 12 bronz
Tineret: 15 medalii – 4 aur, 6 argint, 5 bronz
Campionate Naționale – echipe: 17 medalii – 6 aur, 8 argint, 3 bronz
Seniori: 11 medalii – 4 aur, 5 argint, 2 bronz
Juniori: 6 medalii – 2 aur,3 argint, 1 bronz
Campionate Balcanice: 10 medalii – 5 aur, 2 argint, 3 bronz
Seniori: 1 medalii – 1 aur
Juniori: 9 medalii – 4aur, 2 argint, 3 bronz
Campionate Mondiale: 3 medalie – bronz
Juniori: 3 medalie – 3bronz

Contribuții la loturile naționale
Nr.crt. Numele şi Prenumele Calitatea Ramura de sport
1.GARCEA ADRIAN Sportiv Atletism
2. BĂLTOI ADELA Sportiv Atletism
3. PÎȘCU ANDREEA Sportiv Atletism
4. CIOVEIE MIHAELA Sportiv Atletism
5. DUMITRESCU MARIAN Sportiv Atletism
6. BUTNARIU ALINA Sportiv Atletism
7. EREMIA EDUARD Sportiv Atletism
8. PATRAȘCU ROXANA Sportiv Box
9. MUSTEŢ ANDREI Sportiv Box
10. ANDREAS LORIS Sportiv Box
11. MIHALACHE ADRIAN Sportiv Box
12. FACIU MARIAN Sportiv Box
13. BÎLTEANU FLORIN Sportiv Box
14. ILIE OCTAVIAN Sportiv Baschet
15. DAVID FLAVIUS Sportiv Fotbal
16. SERGIU OLARU Sportiv Handbal
17. BEȘLIU ALEXANDRU Sportiv Lupte
18. MARCU ADRIAN Sportiv Radiogoniometrie
19. MIJA TIBERIU Sportiv Radiogoniometrie
20. MIJA MARIA Sportiv Radiogoniometrie
21. BURCI DANIELA Sportiv Radiogoniometrie
22. MIJA DENISE Sportiv Radiogoniometrie
23. MARCU VALENTINA Sportiv Radiogoniometrie
24. MANEA RAMONA Sportiv Radiogoniometrie
25. SANDU TEODOR Sportiv Radiogoniometrie
26. VOICU RAZVAN Sportiv Radiogoniometrie
27. RĂDUCAN THEODOR Sportiv Radiogoniometrie
28. GLIGA ALEXANDRU Antrenor Baschet
29. BURĂ ION Antrenor Atletism
30. BURĂ IONUȚ Antrenor Atletism
31. DIMA VIORICA Antrenor Atletism

Total sportivi loturi naționale: 27
Atletism: 7
Box: 6
Baschet: 1
Fotbal: 1
Handbal: 1
Lupte: 1
Radiogoniometrie: 10

Total antrenori loturi naționale: 4
Atletism: 3
Baschet: 1

Privind stadiul realizării acțiunilor stabilite prin Planul de acțiuni pentru realizarea în județul Gorj a obiectivelor din Programul de guvernare, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Gorj a întreprins următoarele măsuri:
1. Pregătire centralizată – 30 de sportivi;
2. Cazare şi masă gratuită – 5 sportivi;
3. Acordarea a 10 indemnizaţii de efort;
4. Amenajare sală forță utilată complet în Baza Săcelu;
5. Amenajarea cu vestiare şi grupuri sanitare pentru deservirea Bazei sportive Săcelu;
6.Dotarea cu echipamente şi materiale sportive din bază;

Loading...
Articole asemanatoare



Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

ECO JURNAL