Atleţii gorjeni, în focuri

561

Sportivii de la CS Pandurii, pregătiţi de antrenorul emerit Ion Bură, Adrian Garcea şi Andreea Pîşcu s-au calificat fără probleme la campionatele europene şi mondiale de alergare montană. Garcea va lua startul în concursul juniorilor, iar Pîşcu va concura la senioare. Cei doi au obţinut biletele pentru competiţiile internaţionale după concursul de la Slănic, Prahova. La această întrecere s-au mai remarcat Dragoş Mănescu şi Denisa Nicoleta Garcea. Atleţii gorjeni vor participa duminică, 29 aprilie, la Campionatul Naţional de Semimaraton, competiţie ce se va desfăşura la Craiova.
Totodată, Adrian Garcea şi antrenorul său, Ion Bură, vor merge în prima zi a lunii mai la concursul internaţional de 10 kilometri, ce se va desfăşura în Italia. Alte două gorjence s-au remarcat în Capitală, la cursa de 10 kilometri organizată de Constantina Diţă Tomescu. La Bucureşti, Adela Bălţoi s-a clasat pe locul 4 la nivel internaţional şi pe locul 1 la nivel naţional, iar Alina Butnariu s-a clasat pe locul 5 la nivel internaţional şi pe locul al doilea la nivel naţional.