Au demolat Piteştiul!!!

433

Energia a reuşit să-şi recupereze punctele pierdute pe teren propriu în prima etapă învingând de o manieră categorică pe BCM U Piteşti chiar în fieful echipei argeşene.

Trupa lui Constantinides a jucat perfect în Trivale demonstrând că meciul pierdut în faţa echipei din Craiova a fost un simplu accident. Chiar şi cu un Darby cu o evoluţie palidă, americanul nefiind recuperat 100%, Energia a degajat forţă şi a învins pe BCM U Piteşti fără drept de apel.
Meciul a început ca un duel al pivoţilor, minute bune doar Larry Turner şi Steven Milosevic punctând pentru echipele lor. Dacă la un moment dat, lângă Steven Milosevic a apărut şi Kovac, Turner a rămas multă vreme singurul marcator al Energiei, iar gazdele s-au detaşat, tabela indicând 18-10 după ce gorjenii conduseseră cu 6-2. Elevii lui Antonis Constantinides au reuşit să revină în joc şi primul sfert s-a încheiat cu un avantaj de o singură posesie în favoarea piteştenilor, scor 20-18, 12 puncte din cele 18 ale Energiei fiind opera lui Larry Turner.
Energia a continuat să evolueze fără inhibiţii în faţa gazedelor şi, chiar dacă Antonis Constantinides l-a lăsat pe bancă mai multe minute în sfertul secund pe Larry Turner, acesta a fost bine completat de Troupe şi Nemanja Milosevic, jucători care au dictat ritmul şi au condus echipa gorjeană spre un avantaj de cinci puncte, scor 34-39. Piteştenii nu au depus însă armele şi au revenit la doar două puncte în spatele Energiei, scor 38-40. Turner n-a rămas fără puncte în sfertul doi şi a marcat în ultimele secunde, după ce iniţial fusese căpăcit de Faber, oprind tabela la pauză la scorul de 38-42.
Sfertul trei a fost început perfect de gorjeni, care au reuşit să se detaşeze la nouă puncte de gazde, Turner, Kremen cu o reuşită de trei puncte şi Watson au făcut ca tabela să arate 40-49 pentru Energia după trei minute jucate din sfertul trei. A urmat un coş de trei puncte al lui Sutalo şi o sumedenie de posesii pierdute de ambele părţi, gazdele ajungând de două ori în situaţia de a-şi irosi timpul de atac. Energia a ieşit bine din acest carusel al erorilor şi nu doar că s-a păstrat la conducere, dar şi-a şi mărit avantajul ajungând să conducă cu 49-60, scor cu care s-a şi încheiat al treilea sfert al partidei.
Cu un avantaj substanţial înaintea ultimelor 10 minute de joc, Energia nu a oprit motoarele, ci, din contră, le-a turat la maxim şi a umilit echipa gazdă. În sfertul patru Energia a avut un parţial de 18-2, vreme de mai bine de şapte minute argeşenii nereuşind să marcheze mai mult de două puncte. Spectacolul oferit de Energia a fost total, Turner şi Milosevic au fost imperiali, iar Karpelesz a găsit calea de a oferi echipei sale intercepţii şi pase decisive în momentele importante, în vreme ce Watson a fost conducătorul de joc de care gorjenii au nevoie.
Turner a fost cel mai bun marcator al meciului, cu 25 de puncte marcate, Nemanja Milosevic a câştigat clar duelul cu fratele său, Steven Milosevic, realizând un double-double cu 19 puncte şi 14 recuperări, în vreme ce Watson a terminat meciul cu 15 puncte, 2 recuperări şi 6 pase decisive.
Energia a trecut cu bine peste primul test important din deplasările acestui sezon, iar de acum echipa gorjeană poate fi trecută în categoria celor cu pretenţii în acest sezon.

BCM U Piteşti – Energia Târgu Jiu 60-83 (20-18, 18-24, 11-18, 11-23)
Sala Sporturilor “Trivale”, Piteşti, spectatori: 1.200
BCM U Piteşti: Sutalo (19), Orbeanu, Stănescu, Neguţ, Pilcevic, Ross (4), Kovac (7), Alexiu, Fraseniuc (8), Chirof, S. Milosevic (14), Faber (4). Antrenor: Hristu Şapera.
Energia: Watson (4), Troupe (7), Ştefan, Darby (3), Kremen (3), N. Milosevic (9), Tudosă (2), Minea, Vlaicu, Karpelesz, Aktaş, Turner (14). Antrenor: Antonis Constantinides.
Arbitri: Alexandru Olaru, Dragoş Stan, Cristian Trofim.