Au muncit degeaba!

404

Energia a pierdut un meci pe care l-a avut la îndemână şi pe care era obligată să nu-l piardă în tentativa de a evita retrogradarea. Steaua a câştigat cu un gol marcat în ultimele secunde, iar Energia rămâne cu speranţa că va reuşi să învingă acasă pe CSU Suceava pentru a evita ultimul loc.

Meciul a fost unul echilibrat în marea sa parte, Energia a reuşit să conducă în minutul 14 la două goluri diferenţă, scor 4-6, însă Steaua a revenit şi a preluat conducerea la capătul primelor 20 de minute de joc, scor 8-7. Echilibrul s-a rupt destul de repede, în momentul în care Dorin Dragnea a fost eliminat pentru a doua oară, în minutul 22, fapt care a câtărit enorm în economia partidei. Fără Dragnea, apărarea Energiei a fost mai penetrabilă, iar de la 12-11 în minutul 27 s-a ajuns ca la pauză gazdele să conducă cu 15-11, un avantaj parcă prea mare pentru felul în care au decurs ostilităţile pe terenul de joc.
Rudovic avea să mărească avantajul gazdelor la cinci goluri, dar Energia a avut o perioadă foarte bună în care Acatrinei, Sifre şi Kekezovic au condus echipa gorjeană spre o revenire spectaculoasă. În minutul 39 Energia reuşea să egaleze, scor 18-18, iar din minutul 50 a reuşit să treacă şi în avantaj pe tabela de marcaj, scor 23-24. Din păcate, Energia nu a reuşit să gestioneze bine acest minim avantaj luat înaintea ultimelor 10 minute, Acatrinei a fost singurul jucător care a mai înscris în această perioadă, iar acest lucru a contat foarte mult, la fel ca şi eliminarea suferită de Dragnea cu cinci minute înainte de final. Totuşi, norocul părea să surâdă gorjenilor. Cu doi oameni în minus, la 28-27, Nistor a nimerit bara, Acatrinei a punctat apoi şi scorul redevenea egal. Mai mult, Antonaru a apărat o aruncare de la 7 metri a lui Georgescu în ultimul minut, iar Energia avea 35 de secunde pentru a alege ceva, securizarea egalului sau forţarea victoriei. Din păcate, time-out-ul luat de gorjeni nu a fost concretizat şi cu o idee de atac a antrenorului, ci una venită de la jucători, Acatrinei a fost blocat, iar pe contraatac, cu patru secunde înainte de final, Juverdianul a marcat pentru 29-28. Ca ghinionul să se manifeste până la final, o ultimă aruncare disperată a Energiei a scăpat din mâinile lui Laufceag, dar a lovit bara, aşa că Energia nu s-a ales cu nimic din deplasarea aceasta.

Steaua Alexandrion Bucureşti – Energia Târgu Jiu 29-28 (15-11)
Sala „Apollo”, Bucureşti, spectatori: 500
Steaua: Laufceag (5 intervenţii), Ţenghea (3 intervenţii) – Georgescu (8), Pîrîianu (4), Salinas (4), Juverdianu (4), Rudovic (5), Vancea (1), Szoke, Corzo (1), Nistor (2). Antrenor: Viorel Mazilu.
Energia: Antonaru (11 intervenţii), Şelaru (12 intervenţii) – Acatrinei (14), V. Popescu (1), Dragnea (3), Kekezovic (4), Sifre (3), Stoica (2), Stankevicius (1), Enache, Ilieş, Rodriguez, Apolzan, B. Mănescu, Becheru. Antrenor: Liviu Andrieş.
Arbitri: D. Sîrbu / V. Suponicov