Au ratat Supercupa, dar ne mândrim cu ei!

844

Pandurii a avut ocazia să pluseze la capitolul imagine și să aducă încă un trofeu în vitrina clubului târgujian după ce cu puțin timp în urmă reușise, în premieră, să ofere fanilor un trofeu important, Cupa României.

Echipa de juniori U17 a Pandurilor a disputat în weekend pentru a doua oară cu un trofeu pe masă la distanță de doar șapte zile. După ce s-au impus în urmă cu o săptămână în finala Cupei României și a adus trofeul mult râvnit la Târgu-Jiu, acum a jucat contra campioanei la această categorie de vârstă în Supercupa României. Partida, una deosebit de spectaculoasă, s-a încheiat cu victoria juniorilor de la Viitorul Constanța, care s-a impus la Mogoșoaia cu scorul de 3-1.
Campionii au fost cei care au punctat primii, în minutul 10, dar Pandurii nu s-a arătat deloc demoralizată de golul primit destul de repede și a replicat tăios. Două ocazii mari au avut junii Panduri până la pauză, una dintre ele fiind din poziție de unu la unu, Cojocaru ratând, deși îl mai avea în față doar pe portarul constănțenilor în minutul 30 al partidei. Pandurii a început la fel de bine și repriza secundă, iar egalarea a venit meritat, Dragu trimițând mingea, peste portarul advers, în plasa porții pentru 1-1. S-a jucat apoi pe contre, cu multe ocazii de o parte și de alta, însă doar campioana a mai înscris, și nu o dată, ci de două ori. Deținătoarea Cupei României, Pandurii Târgu Jiu, a pierdut Supercupa, dar a practicat un joc frumos și viitorul puștilor gorjeni este unul frumos, asta doar dacă cineva va avea grijă și de ei, știut fiind faptul că juniorii de la Pandurii se antrenează de mai bine de un an în condiții grele, departe de Târgu-Jiu, făcând naveta și cu antrenamente pe doar o jumătate de teren! Poate, până la urmă, cineva va deschide ochii și va reuși să refacă acel teren sintetic, absolut necesar bunului mers al activității Centrului de Copii și Juniori, acesta trebuind să devină în viitor principala sursă de jucători pentru echipa mare și, de ce nu, chiar de venituri pentru vistieria clubului.

„Am făcut o propagandă bună fotbalului gorjean. Ne-am ridicat la niveul Viitorului, echipă care se poate lăuda cu o arie de selecție la nivel național, în timp ce noi mizăm doar pe juniori din județul nostru. Am jucat două finale la Mogoșoaia, nu e la îndemâna oricui. Avem o generație de care trebuie să avem grijă, acești băieți mai au doi ani de juniorat. Sperăm ca de la anul o parte din ei să fie la Liga a 3-a. Oricum, pentru evoluția din acest sezon, acești băieți merită toate laudele. Chiar la finalul meciului cu Viitorul, președintele Narcis Răducan le-a transmis jucătorilor și antrenorilor de la această echipă de U17 că este mândru de ei”, Daniel Băloi – organizator de Competiții al Centrului de Copii și Juniori de la Pandurii.