Au tras cortina peste Giulești!

400

Pandurii a încheiat en-fanfare un sezon în care a dezamăgit foarte mult. Trupa lui Edi Iordănescu a mai bifat două premiere. Pandurii a învins în premieră Rapidul în Giulești și tot pentru prima dată, însă în acest sezon, Pandurii a legat două victorii. Cu acest succes, Pandurii așteaptă meciurile Viitorului și Iașiului pentru a vedea dacă termină pe locul 9 sau mai jos.

Meciul din Giulești a început în ritm de vacanță în ciuda celor două ocazii avute de Șandru și Sapina, care au ratat deschiderea scorului în primele cinci minute de joc. Roman și-a adus aminte că are nevoie de cel puțin două goluri pentru a spera la titlul de golgheter și a încercat poarta lui Buchta cu un șut de la marginea careului, dar mingea a trecut puțin pe lângă poarta Rapidului.
Pandurii a acceptat o dominare a gazdelor, care însă nu a creat și panică în careul gorjean, apărarea lui Edi Iordănescu făcându-și bine treaba ținând jocul la 20-25 de metri de poarta lui Stanca. Totuși, după o lovitură liberă irosită de Juan Oriol, Stanca a avut mari emoții, însă în aceeași măsură și noroc. În minutul 31 Daniel Niculae a trecut ușor de Vasiljevic, a șutat din interiorul careului, dar mingea a lovit bara din dreapta lui Stanca, l-a lovit pe portarul Pandurilor în spate pentru ca Șandru să respingă apoi din fața lui Rui Miguel. După doar un minut, Pandurii a avut și ea prima mare ocazie, Shalaj a centrat bine de pe stânga, dar mingea ștearsă cu capul de Mihai Roman a trecut pe lângă buturile rapidiste. Nu avea să treacă mult timp și Pandurii avea să egaleze scorul barelor, Grecu a centrat din banda stângă, dar mingea a căzut pe bara transversală.
Rapidul a atacat mai mult în finalul primei reprize. Garai a șutat mult peste poarta lui Stanca în minutul 40, peste două minute goalkeeperul pandur a scos șutul lui Daniel Niculae pentru ca apoi Rui Miguel să reia imprecis din poziție favorabilă. Dacă Rapidul a avut ocaziile mai mari ale primei reprize, Pandurii avea să fie mai eficientă. În primul minut de prelungire a primei reprize, gorjenii aveau să profite de o gafă și să deschidă scorul în Giulești. Nistor a trimis un balon la întâlnire pentru Mrzljak, Săpunaru a gafat ca un începător și i-a pus pe tavă un balon croatului, care a pătruns în careu și l-a executat cu sânge rece pe Buchta.

Încă două după pauză
Săpunaru a avut prima ocazie a reprizei secunde, dar fundașul rapidist a trimis puternic peste poartă în minutul 52. Mihai Roman a căutat și el golul, dar Gecov avea să îi devize șutul din minutul 59 refuzându-i reușita celui care căuta să se apropie de Tade. N-a fost decât o amânare a desprinderii, Cmovs deviind în propria poartă centrarea din corner a lui Shalaj. Elton a fost la un pas să ducă scorul la 3-0 pentru echipa gorjeană, dar Buchta i-a blocat șutul din minutul 61, când Nistor l-a găsit foarte bine pe brazilian în careul rapidist.
Ultima jumătate de oră a fost o luptă a giuleștenilor pentru golul de onoare, însă Pandurii a ținut plasa porții lui Stanca neatinsă până la final, ba mai mult, pe o contră, în prelungiri, Shamsin a obținut un penalty pe care Răduț l-a transformat în minutul 90+2.

Supravegheați de selecționeri
Meciul din Giulești a fost urmărit din tribuna oficială și de staff-ul echipei naționale. Nu numai “Generalul” Iordănescu a fost prezent la meci, ci și doi dintre locotenenții săi, Ionuț Badea și Daniel Isăilă. Din păcate, cei trei antrenori au avut destul de puțin de văzut la acest meci în perspectiva partidei pe care România o va juca la Dublin, cu Irlanda de Nord. Pintilii a părăsit foarte repede terenul de joc, în minutul 15, foarte probabil simțind o recidivă a accidentării ce l-a ținut departe de teren în ultima vreme. Nici Mihai Roman, susceptibil de o convocare la echipa națională după tripla din meciul cu CSMS Iași, nu a avut o prestație strălucită. Atacantul Pandurilor a și fost schimbat pe final de joc de Edi Iordănescu, deși Mihai Roman mai spera să-l egaleze pe Tade în fruntea clasamentului golghetrilor din Liga 1.

Rapid București – Pandurii Târgu-Jiu 0-3 (0-1)
Stadion “Giulești”, București, spectatori: 3.000
Au marcat: – / Mrzljak (min. 45+1), Cmovs (min. 60 – a.g.), Răduț (min. 90+2 – din penalty)
Rapid: Buchta – Săpunaru, Sapina, Cmovs, J. Oriol – Gecov (min. 71 Josl), Garai – Kikas (min . 46 Cerlincă), Rui Miguel (min. 79 Coimbra), E. Oriol – D. Niculae. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Pandurii: Stanca – Ungurușan, Șandru, Vasiljevic, Grecu (min. 67 Răduț) – Mrzljak, Pintilii (min. 15 Elton) – Buleică, Nistor, Shalaj – M. Roman (min. 78 Shamsin). Antrenor: Edi Iordănescu.
Arbitri: Iulian Călin – George Florin Neacșu, Gabriel Sabin Stroe.
Cartonaș galben: Cmovs (min. 86), Sapina (min. 90+2)