Baschet, Liga Națională (m) – Energia a pierdut la Sibiu și ajunge la un punct de play-out

2414

Echipa de baschet masculin a târgujienilor, Energia Rovinari, nu a reușit nici cu prilejul disputării etapei a 16-a din actualul sezon regulat al primului eșalon să aducă un plus de bucurie propriilor suporteri.

Liderul la zi, C.S.U. Atlassib Sibiu, a muncit din greu luni seară pentru a se impune în fața Energiei cu scorul de 75-71, pe sferturi 25-17, 13-19, 19-13 și 18-22. Partida s-a desfășurat, pe întreaga durată, sub semnul echilibrului, perioadele de dominare fiind împărțite alternativ și fără menajamente de cele două combatante. Din păcate pentru oaspeți, gazdele au gestionat mult mai exact secundele de final și au marcat la momentul oportun pentru o diferență mică, dar foarte necesară pentru configurația clasamentului. Sibiul a părut că nu va întâmpina probleme pentru tranșarea victoriei, după ce a câștigat primul sfert cu 25-17, însă a urmat un sfert secund adjudecat de elevii lui Nini și Stroescu, astfel că la pauză diferența era de o posesie, la 48-46. După reluare echipele au continuat să-și ofere reciproc emoții. La socrul de 61-49, gazdele au ridicat piciorul de pe accelerație și au permis vizitatorilor să recupereze punct după punct și să ajungă la doar trei intervale în spate, la 72-69. Impulsionați de publicul spectator și de colegii de pe banca de rezerve, sibienii aflați pe parchet au reușit să mai puncteze de două ori prin Christopher Wayne Lee, din interiorul semicercului, și prin Milos Bojovic care a marcat doar una dintre cele două aruncări de la “libere”. Watson nu a reușit să găsească inelul din afara spațiului de 6.75, același exemplu fiind urmat și de Louis Darby. Gorjenii au avut posesie în ultimele 4 secunde, au pus la cale acțiunea colectivă, pe durata unui “time-out” cerut de Nini, însă Tal Karpelesz a rămas, în momentul repunerii, fără soluția salvatoare în fața defesivei gazdelor extrem de agresivă și exactă. Chiar dacă, la multe “capitole”, statistica a aparținut oaspeților, Atlassib-ul sibian s-a impus cu 75-71 și a rămas în fruntea clasamentului la două puncte în fața Mureșului din Târgu-Mureș care a cedat, în aceeași rundă, pe teren propriu, în fața B.C.M. U Pitești, cu scorul de 98-105.
Sâmbătă, 8 februarie, Energia Rovinari are programat, în Polivalenta locală, meciul etapei a 17-a în care va întâlni Timba Timișoara, bănățenii acumulând până în prezent doar două victorii.

C.S.U. Atlassib Sibiu – C.S. Energia Rovinari 75-71 (25-17, 13-19, 19-13, 18-22)
Sibiu: Critian Ban, Milos Bojovic (14), Vlad Tincu, Victor Diaconescu, Octavian Calotă (8), Devon Austin (24), Robert Sarovic (6), Critian Crăciun, Kyle Nelson (2), Sorin Răducan, Matija Ceskovic (4), Christopher Lee (17). Antrenor: Miodrag Perisic.
Energia: Gordan Watson (14), Porter Troupe (7), Răzvan Bratoloveanu, Louis Darby (13), Adrian Roșu, Ermin Jazvin (9), Konstantinas Kakaroudis (18), Cătălin Vlaicu, Daniel Tudosă, Claudiu Alionescu, Tal Karpelesz (8), Barâș Aktaș. Antrenori: Florin Nini și Radu Stroescu.
Arbitri: Mircea Șerban, Alin Faur, Alexandru Anica. Comisar: Radu Vaida.

Rezultate înregistrate în etapa a 16-a a actualului sezon competițional din Liga Națională de baschet masculin:
B.C. Mureș Târgu-Mureș – B.C.M. U Pitești 98-105
C.S.U. Atlassib Sibiu – C.S. Energia Rovinari 75-71
S.C.M. U Craiova – C.S. B.C. Farul Constanța 100-55
U-Mobitelco BT Cluj – C.S. Concordia Chiajna 97-60
B.C. Timba Timișoara – C.S. Municipal Oradea 58-100
C.S.U. Asesoft Ploiești – B.C. Timișoara 84-82