Bronz pentru gorjeni la Piatra Neamţ!

680

Minifotbalul din Gorj a fost reprezentat, la sfârşitul săptămânii trecute, de două echipe la Campionatul Naţional al Firmelor şi Instituţiilor de la Piatra Neamţ: Profi şi Carrefour. Rezultatele nu au fost de partea celor de la Carrefour, care au fost învinşi în ambele partide din faza grupelor cu Rompetrol Constanța (1-9) şi Plexus Bihor (0-7). În schimb, campioana Profi Târgu Jiu, deşi lipsită de aportul a două piese de bază, Alex Mainerici şi Horia Șitoianu, a reuşit o performanţă foarte bună pe plan naţional, locul 3 din 42 de echipe. Gorjenii au luat bronzul, după ce au prins o grupă cu Kruk Târgoviște şi Temad Co. Bihor. Formaţia noastră a câştigat ambele meciuri din această fază, iar apoi a bifat încă 3 succese care au propulsat-o în semifinale. Loteria loviturilor de la 7 metri nu a mai fost de partea gorjenilor în careul de aşi, dar Profi a câştigat finala mică a competiţiei şi astfel a venit cu un prestigios “bronz” din Moldova. De asemenea, Ion Petre Manea a fost desemnat MVP-ul turneului. Întrecerea de minifotbal a fost câştigată de Hella Electronics Timişoara.