Craiova se chinuie în deplasări

494

Universitatea Craiova a avut o nouă evoluţie ştearsă departe de casă, reuşind doar un rezultat de egalitate cu o formaţie care nu poate emite pretenţii, Gaz Metan Mediaş. Partida din Ardeal s-a încheiat nedecis, 0-0, asta deşi oltenii au avut o lovitură de la 11 metri, iar ardelenii au lovit bara în prelungirile partidei. În prima repriză, oaspeţii s-au chinut să-şi impună jocul de posesie pe un teren îngheţat, au jucat din nou prudent şi fără agresivitate, asta deşi suporterii alb-albaştrii veniţi la meci au dominat fondul sonor. Formaţia din Bănie a irosit prima şansă de a marca în minutul 25, când Dimitrov nu a băgat decis piciorul la o centrare a lui Briceag. În mintutul 32, Gustavo a reluat, cu capul, din apropierea porţii adverse, dar lovitura sa a fost prea moale pentru a-l surprinde pe Greab. Acelaşi brazilian a mai avut o oportunitate bună, dar şutul său din marginea careului s-a dus pe lângă poartă (`38). În partea secundă, Universitatea a evoluat cu mai mult nerv. Din nefericire, s-au consemnat şi 3 accidentări serioase. Kelic şi Olaru au ieşit de pe teren după ce s-au dat cap în cap (`55), iar portarul Greab a cerut schimbare după un duel cu Băluţă, fiind înlocuit de Pleşca (`69). Craiova a dominat ostilităţile din teren, dar Zlatinski a ratat o nouă oportunitate imensă în minutul 59, când a luftat, inexplicabil, singur cu poarta goală, după o centrare a lui Băluţă. În minutele de prelungire, Bărbuţ a obţinut un penalty după un duel cu Buşu, dar Mitriţă a fost citit de Pleşca, şi portarul gazdelor a devenit eroul neaşteptat al partidei (`90+2). Drama putea fi totală pentru Craiova, deoarece Calancea a ieşit greşit la un corner, dar reluarea lui Golubovic s-a dus în stâlpul din stânga al porţii. Este al doilea meci în care “Ştiinţa” nu reuşeşte să înscrie şi a treia deplasare consecutivă în care băieţii lui Devis Mangia nu reuşesc să se impună.

Mangia: “Trebuie să muncim mai mult”
Deşi o victorie era vitală înaintea derbiului cu CFR Cluj, antrenorul Craiovei, Devis Mangia, a îndemnat la calm. Italianul a recunoscut că echipa “gâfâie” în deplasări, dar a declarat că aceste lucruri trebuie îndreptate la antrenamente. “În prima repriză am jucat sub ritmul nostru obișnuit și am făcut și greșeli din punct de vedere tehnic. În partea a doua ne-am creat multe ocazii, dar nu am reușit să înscriem și să învingem. Întotdeauna voi vorbi despre prestația echipei, nu voi face un comentariu legat de jucători. Ceea ce am văzut a fost că au fost situații puține în care Băluță, Mitriță și Gustavo au avut ocazia să finalizeze. Nu am câștigat în ultimele deplasări și sunt momente care se pot întâmpla pe parcursul unui sezon. Înainte reușeam să învingem în deplasare și nu o făceam acasă. Acum s-a schimbat și e clar că trebuie să muncim mai bine. Nu este obligatoriu să câștigăm cu CFR Cluj, în etapa viitoare. CFR este prima în clasament, iar noi ne gândim să facem un meci foarte bun”, a spus Mangia. Jucătorul care a obţinut penaltiul Craiovei, Cristi Bărbuț, a admis că era un meci de câştigat, dar nu l-a scos ţap ispăşitor pe Mitriţă pentru că a ratat lovitura de pedeapsă. “Am pierdut două puncte. Nu trebuie să găsim vinovați pentru rezultat, pe Mitriță, care a ratat penaltiul, sau alt coleg. Toată echipa a pierdut cele două puncte. La faza penaltiului am primit o minge foarte bună și am profitat de calitățile mele. Îmi pare rău că nu s-a înscris din el, dar asta este și trebuie să trecem peste. Cei de la Gaz s-au apărat foarte bine, au avut și ei câteva ocazii, am avut și noi, însă meciul s-a încheiat fără gol. Trebuia să câștigăm, nu am făcut-o, iar acum trebuie să ne mobilizăm pentru următorul meci”.

Gaz Metan Mediaş – Universitatea Craiova: 0-0
Gaz Metan: Greab (`69, Pleşca) – Popovici, M. Constantin, L. Cristea, Bușu – Neagu, Sîrghi (`87, Danci), Bic – Chamed, Olaru (`54, Tîrcoveanu), Golubovic. Antrenor: Cristi Pustai.
Craiova: Calancea – Screciu, Kelic (`55, Popov), Briceag (`85, Bărbuţ) – Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Gustavo (`74, M. Roman), Băluță, Mitriță. Antrenor: Devis Mangia.
Cartonașe galbene: Constantin `63, Buşu `90+2, Chamed `90+6, Danci `90+9.
Au arbitrat: George Rădulescu – Adrian Ghinguleac, Mircea Orbuleț; Lucian Rusandu.