Craiovenii au dat de pământ cu astralii!

507

Promisiunile lui Gheorghe Mulţescu încep să prindă contur. Universitatea Craiova a arătat un fotbal frumos în primele 3 etape, iar rezultatele nu au întârziat să apară. După succesul de pe teren propriu, “juveţii” şi-au îmbogăţit zestrea de puncte cu o victorie mare chiar pe terenul campioanei Astra Giurgiu. Doljenii au acum două victorii şi o înfrângere din primele meciuri ale Ligii I şi privesc încrezători la jocurile următoare.

Filmul meciului:
În minutele de început ale primei părţi, pe terenul de la Giurgiu, a existat o singură echipă, Universitatea Craiova. Oaspeţii au dominat copios ostilităţile, iar Kay, Băluţă şi Rocha au ratat ocazii bune de a marca în primul sfert de oră. În aceste condiţii, golul a venit, logic, în minutul 17, când Bogdan Vătăjelu l-a găsit excelent în careu pe Nuno Rocha, iar vârful din Insulele Capului Verde “a înţepat” balonul pe lângă Silviu Lung Jr. Craiova a primit o lovitură grea în minutul 28, când Andrei Ivan a părăsit terenul accidentat. La numai un minut după ieşirea tânărului atacant, Astra a egalat prin Daniel Niculae. Gazdele au părut că pun stăpânire pe joc după reuşita fostului rapidist, dar Măzărache i-a readus pe olteni în avantaj în ultimul minut al primei reprize. Partea a doua s-a jucat pe contre. Astra a avut posesia, iar Craiova ocaziile mai mari. În ciuda unei reprize animate, scorul a rămas 1-2, iar în timp ce oltenii visează din nou la Europa, giurgiuvenii ar putea să-şi compromită sezonul dacă nu se regăsesc.
Gheorghe Mulţescu: “Am pregătit foarte bine jocul şi am arătat şi putere mentală după ce am fost egalaţi. Am reuşit să revenim şi să câştigăm. Pe cei de la Astra nu i-am simţit demoralizaţi, ci ambiţioşi, dornici să câştige, chiar au depăşit uneori limitele regulamentului. Una peste alta cred că am meritat victoria”.
Simon Măzărache: “Astra a părut o echipă obosită, a avut un program foarte greu, a jucat din trei în trei zile şi s-a văzut. Mă bucur că am reuşit să marchez din nou. Cu siguranţă putem să jucăm în cupele europene. Suntem jucători tineri şi victoriile ne dau moral. În fiecare etapă vrem să jucăm un fotbal frumos şi uitaţi-vă că vin şi rezultatele”.
Alexandru Mateiu: “Dacă nu ajungem în play-off, ne împuşcă lumea pe stradă. E cea mai mare dezamăgire, cum a fost anul trecut, dacă pierdem şi anul ăsta play-off-ul.”

Astra Giurgiu – Universitatea Craiova: 1-2
Au marcat: D. Niculae 28 / Nuno Rocha 17, Măzărache 45
Stadion: Marin Anastasovici, spectatori: 2.000
Astra: Lung – Vangjeli, Oros, Fabricio, J. Morais – Seto, Boldrin (`59 D. Florea) – Ioniță (68 Balaure), Teixeira, De Amorim – D. Niculae. Antrenor: Cristian Petre
Universitatea: Calancea – Popov, Acka, Kay, Vătăjelu – Zlatinki, Mateiu – Băluță, Rocha (85 Rambe), Ivan (27 Vlădoiu)– Măzărache (78 Bancu). Rezerve: Antrenor: Gheorghe Mulțescu
Arbitri: Istvan Kovacs – Alexandru Cerei, Marius Nicoară.