Debut cu stângul pentru Energia

536

Liga Națională de Handbal Masculin a pornit și ea la drum, sezonul 2014-2015 fiind unul pe care Energia Târgu Jiu l-a început cu o înfrângere, scor 27-26 (14-16), la Turda, în întâlnirea cu Potaissa.

Istoria confruntărilor directe oficiale dintre Potaissa Turda și Energia spunea că gazdele își taie partea leului, de fiecare dată ieșind învingătoare și la fel s-a întâmplat și de această dată. Energia a plecat mai bine în meci, a condus chiar cu 3-0 și a avut în mod constant o diferență de două goluri în favoarea sa pe parcursul primelor 30 de minute de joc, acesta fiind și ecartul dintre cele două echipe la pauză, elevii lui Liviu Andrieș începând partea a doua a meciului de la scorul de 14-16. Din păcate, marile ratări ale gorjenilor au contat enorm, gazdele au reușit să egaleze și să preia conducerea și apoi au reușit să se mențină într-un avantaj fragil pe care însă l-au menținut până la final. „Am făcut o primă repriză bună și una secundă în care am ratat inadmisibil. Am ratat contraatacuri, am ratat din situație de unu la unu și chiar și de la 7 metri. În partea a doua, după ce au preluat gazdele conducerea, am reușit să mai revenim o dată, iar apoi ei au preluat din nou conducerea și au păstrat acest avantaj până la final”, a comentat antrenorul Liviu Andrieș partida de la Turda, pierdută de elevii săi la o diferență de doar un gol, scor 27-26. Echipa gorjeană s-a ales și cu o nouă problemă medicală, extrema stângă Marinko Kekezovic alegându-se cu o întindere la inghinali: „Sperăm să nu fie ceva foarte serios. Kekezovic a avut mai întâi un contact mai tare cu un adversar, a primit o lovitură în zona inghinală, după care, la o fază ulterioară, încercând să prindă o minge, s-a întins și a simțit o durere la inghinali”, a explicat Andrieș.
În etapa viitoare, Energia va juca pe teren propriu contra unei nou promovate, HC Vaslui, echipă care a pierdut și ea în prima etapă, pe teren propriu, în fața celor de la HC Odorhei.

Potaissa Turda – Energia Târgu Jiu 27-26 (14-16)
Sala „Gheorghe Barițiu”, Turda
Potaissa: Szopka (14 intervenţii) Varo (3) – Dediu (10 goluri), Adomnicăi (6), Cîmpan (3), Lazăr (2), Marian (2), Ştef (2), Liberţ (1), Mureşan (1), Pavel, Savic, Rogoz, Cântec, Alisie, L. Ignat. Antrenor: Horațiu Gal.
Energia: Şelaru (9 intervenţii), Antonaru (4) – Kekezovic (7 goluri), Acatrinei (6), Apolzan (4), Giotoiu (4), Dinescu (3), Dragnea (2), Enache, Stankevicius, Halasz, Rodrigues, V. Popescu, Mănescu, Ilieş. Antrenor: Liviu Andrieș.