Derby-ul Olteniei s-a terminat nedecis, egalul mulțumind ambele tabere – O dădură la pace!

499

În fața unei nou promovate, echipă văzută doar de președintele FRF, Răzvan Burleanu, drept candidată la titlu, Pandurii n-a pierdut, însă nici n-a convins. Elevii lui Grigoraș au rămas datori la nivelul ofensivei și au demonstrat aceleași mari carențe în defensivă.

Al zecelea start în Liga 1 al Pandurilor a confirmat faptul că gorjenii nu sunt încă pe trasa pe care antrenorul, conducerea și suporterii se așteaptă să fie. Jocul trupei lui Grigoraș scârțâie încă, mijlocașii centrali pedalează în gol din cauza atacului bont, iar fazele din propriul careu sunt mai mereu egale cu mari oportunități de gol pentru adversari.
Cu ghinionul de a-l fi pierdut încă din start pe Erico, Grigoraș n-a riscat introducând pe teren un debutant, fie pe Pârvulescu, fie pe Negrescu, ci l-a retras pe Elton în locul fratelul său, de două ori lovit în doar 5 minute, la cap și la genunchi. Cu un registru modificat după doar câteva minute, Pandurii a tremurat serios pentru prima dată când Ferfelea a executat rapid o lovitură liberă peste întreaga linie a apărării gorjene, Curelea a țâșnit de lângă Christou și a încercat un lob peste Stanca, ieșit destul de prompt dintre buturi. Mingea a trecut peste transversală și Pandurii au continuat meciul de la 0-0 și după minutul 13. Ferfelea și Curelea au fost singurii jucători ai gazdelor care au fost periculoși pentru poarta lui Stanca, fără însă a reuși să-l învingă pe portarul pandur în primele 45 de minute, în vreme ce la poarta cealaltă, Brac a șomat pur și simplu, doar Roman a avut o incursiune periculoasă în careul advers în minutul 36, dar a fost oprit de arbitru, care a văzut un henț la atacantul trupei lui Grigoraș.

Pauza i-a schimbat
După un meci șters în prima sa parte, după pauză jocul s-a mai animat. Gane a mutat și el, Pleșan i-a luat locul lui Mateiu, iar acesta a animat acțiunile de atac ale noii echipe a Craiovei. Curelea s-a aflat în două rânduri foarte aproape de deschiderea scorului, în minutul 48, când a șutat din unghi, pe lângă poartă, și în minutul 51, când din doar 6 metri, a reluat puternic, dar Stanca a fost providențial și a păstrat scorul alb de pe arhaica tabelă din Bănie. Trecând cu bine peste iureșul gazdelor din debutul reprizei secunde, Pandurii a echilibrat jocul și a început să joace mai mult în jumătatea adversă. Roman și-a bătut joc de o bună oportunitate în minutul 55, când a șutat slab în loc să paseze la unul din cei patru coechipieri aflați în poziții bune în sau în preajma careului craiovean. Nistor a fost și el la un pas de gol în minutul 67, dar Brac a respins lovitura liberă executată de jucătorul celor de la Evian. Perioada de dominare a Pandurilor s-a concretizat și pe tabelă în minutul 74. Roman, aflat față în față cu Brac, l-a luat la țintă pe portarul craiovenilor, mingea a ajuns în celălalt colț al careului la Gezim, care a înscris cu sânge rece, reducând la tăcere un stadion ce abia se dezmorțise. Universitatea a acuzat șocul, iar Buleică putea da lovitura de grație un minut mai târziu, însă în primă instanță a fost blocat pentru ca apoi șutul să lovească doar plasa exterioară a porții apărate de Brac. Gazdele s-au trezit însă din pumni, au revenit în ofensivă și Stanca a avut emoții la execuțiile lui Curelea, în minutul 81, și Rocha, în minutul 85. Încercările de restabilire a egalității le-au fost răsplătite un minut mai târziu, când Rocha a trecut de Ungurușan, i-a pasat lui Bancu, iar acesta a centrat perfect pentru Curelea, care n-a mai ratat de această dată reluând cu capul, din 6 metri, de lângă Christou.

“Nu am făcut un meci strălucit, Craiova şi-a creat câteva situaţii foarte clare de a înscrie. Ritmul jocului a fost unul alert, a fost o partidă antrenantă. Atunci când joci în faţa a 12.000 de oameni e foarte plăcut şi cred că a fost un meci destul de bun, cu faze de poartă. L-am pierdut pe Erico în primele minute şi a trebuit să fac ceva schimbări la mijlocul terenului. Dacă marcau primii poate aveau şanse chiar să şi câştige. Până la urmă am reuşit noi să marcăm, şi cred că s-a făcut undeva dreptate, pentru că ei au egalat pe final. Cred că a fost un rezultat mai aproape de adevăr”, Petre Grigoraș, antrenor Pandurii Târgu Jiu.

CS Univeristatea Craiova – Pandurii Târgu Jiu 1-1 (0-0)
Stadion “Ion Oblemenco”, spectatori: 12.000
Au marcat: Curelea (min. 86) / Gezim (min. 74)
CS U Craiova: Brac – Achim, Frăsinescu, Kay, Vătăjelu – Madson – Băluță (min. 64 Neacșa), Mateiu (min. 46 Pleșan, min. 77 Rocha), Ferfelea, Bancu – Curelea. Antrenor: Ionel Gane.
Pandurii: Stanca – Ungurușan, Christou, Erico (min. 8 Gezim), Momcilovic – Anton, Elton, Nistor – Iorga (min. 71 Buleică), Roman (min. 82 Nicoară), Răduț.
Arbitri: Cristian Balaj – Aurel Oniță, Ciprian Danșa.
Cartonașe galbele: Achim (min. 51), Madson (min. 58), Kay (min. 66) / Anton (min. 41), Elton (min. 50), Roman (min. 61), Nistor (min. 87)