Dinu, mulțumit de atitudine

424

În absența lui Grigoraș, suspendat, portavocea pandurilor a fost secundul Dinu, care s-a declarat la final nemulțumit de rezultat, însă nu a putut să-și acuze elevii spunând că neșansa i-a privat de un scor favorabil: “Este un rezultat care nu ne mulțumește. Ne-am dorit foarte mult victoria. Exceptând unele greșeli pe care le-am făcut și care sunt inerente într-un joc de fotbal, trebuie să-i felicităm pe jucători pentru că și-au dorit foarte mult victoria. S-a văzut încă de la început, am controlat jocul destul de bine, am tras la poartă de foarte multe ori, numai că poate neșansa în unele faze ne-a privat să marcăm puțin mai devreme. Până la 0-1, am avut mai multe situații de gol. Dacă am fi reușit să înscriem, poate alta ar fi fost desfășurarea jocului. Ne-am creat situații de gol și am jucat împotriva unei echipe destul de bună, cu jucători experimentați, cu foarte multe meciuri în Liga 1 și era clar că nu vom avea foarte multe situații de gol. Am ajuns în situația să punem presiune pe ei, să dăm la poartă, numai că nu am avut clarviziune și incisivitate în ultima fază. Noi am pregătit jocul gândind că se poate câștiga și în minutul 90. În minutul 92 a fost șutul lui Roman și dacă Matulevicius relua din alunecare sau făcea un gest de sacrificiu, poate reușea să o împingă în poartă și se termina 2-1 pentru noi, Acestea sunt momentele care pot face diferența într-un joc. Ce să le spunem acum băieților? Și-au dorit foarte mult. Trebuie să-i încurajăm. Și noi suntem dezamăgiți și triști, dar avem la dispoziție o zi să analizăm tot ce s-a întâmplat apoi să pregătim următorul meci”, a declarat Marian Dinu la finalul partidei cu ASA Târgu Mureș.