Două podiumuri la campionatul național

614

Week-endul trecut, la Pitești, a avut loc prima etapă a Campionatului național de atletism pentru seniori, tineret și juniori 1, competiție la care au luat startul și atleți gorjeni.
Andreea Pîșcu s-a înscris la proba de 5.000 m alături de alte două sportive. Pîșcu a încheiat a doua cu timpul de 17:47.20.
Victor Coandă a concurat în proba băieților de 1.500 metri și s-a clasat al patrulea, la peste 15 secunde de învingător. La aceeași probă a concurat și Adrian Garcea, clasat pe locul 9, ultimul.
Trebuie precizat că atleții gorjeni au fost cei mai tineri din concurs, Condă fiind născut în 1998, iar Garcea în 1999.
Fetele au fost reprezentate de către Adina Amzucu, care a luat startul la heptatlon junioare 2.
Amzucu a încheiat pe treapta a treia a podimului competiția, cu un total de 3999 de puncte. Amzucu s-a aflat pe lista de start și în concursul de înălțime unde a terminat pe locul 4, ultimul, cu o săritură de 1,55 m.
La finalul acestei săptămâni, la București, vor avea loc Campionatele Naționale juniori 2, Amzucu, Coandă și Garcea fiind prezenți la linia de start.