Drumul spre medalie continuă! Mergea şi Tecău au trecut de mexicani

443

Perechea română formată din jucătorul gorjean Florin Mergea şi constănţeanul Horia Tecău s-a calificat în sferturi la Olimpiada desfăşurată în Brazilia. Jucătorii noştri au trecut de cuplul mexican Santiago Gonzales/ Miguel Ángel Reyes-Varela, în două seturi, scor 6-3, 7-6 (11-9). Meciul s-a desfăşurat pe terenul 8 din cadrul „Olympic Tennis Centre” şi a durat 1oră şi 28 de minute. Din nefericire, partida nu a putut fi văzută nici la TV, nici online, deoarece arena cu pricina nu era “dotată” cu camere video. În meciul următor, echipa României de dublu va avea parte de primul duel tare, deoarece va întâlni câştigătorii confruntării dintre sârbii Novak Djokovic /Nenad Zimonjic şi brazilienii Marcelo Melo/Bruno Soares.
În primul tur al acestei competiţii, Mergea şi Tecău au trecut de argentinienii Guillermo Duran/Federico Delbonis.
Perechea din România şi-a propus să revină acasă cu o medalie de la prestigioasa întrecere desfăşurată în America de Sud.