Egal cu iz de înfrângere

430

Criza Pandurilor se adâncește etapă cu etapă, oficialii se amăgesc cu câte un joc mai bun din când în când, însă rezultatele sunt catastrofale, echipa coboară spre liga secundă și soluțiile de redresare par a nu mai fi găsite nici de Grigoraș, cândva “cel mai tare din oraș”.

Pandurii se așteptau la un meci dificil în fața echipei fostului antrenor, iar absențele îl puneau pe Grigoraș în postura de a improviza din nou. Grig, aflat la ultima etapă de suspendare, a ales să schimbe portarul, să meargă pe mâna lui Gliwa, dar și să păstreze sistemul cu două vârfuri pe care-l utilizase la Cluj. Prezența celor doi atacanți masivi în careul oaspeților nu a adus însă și eficiență, Roman fiind mai mereu coborât la mijloc, în căutare de mingi utile, iar Matulevicius deseori în benzi. Gazdele au simțit că pentru a câștiga au nevoie de primul gol al întâlnirii și au căutat să-l dea cât mai repede, însă șuturile trimise de jucătorii gorjeni nu au fost bine cadrate, fie nu au avut forța de a-l învinge pe Stăncioiu. Iorga, Roman, Anton, în mai multe rânduri, Shalaj și Momcilovic și-au încercat norocul șutând, așa cum, de cealaltă parte au făcut-o Mureșan sau Axente. Primul care însă a fost aproape de a modifica tabela a fost cel expediat de Roman, din lovitură liberă de la 21 de metri, mingea ștergând transversala înainte de a trece peste poartă în minutul 38. Dacă ai ghinion o dată, el nu vine singur. La două minute de la ratarea lui Roman, Elton pune greșit capul, iar centrarea lui Feussi poposește în poarta lui Gliwa, la primul joc în Liga 1 în acest sezon. Elton și-a continuat seria erorilor și l-a scăpat pe Axente din marcaj, atacantul celor de la ASA a pătruns în careu, a șutat pe lângă Gliwa, dar mingea a lovit bara și la cabine s-a intrat cu avantajul minim dat oaspeților de autogolul lui Elton.

Nicoară a înviorat jocul
Groggy în finalul primei reprize, pandurii au revenit de la cabine cu Nicoară în locul lui Shalaj și de la acesta au venit principalele pericole pentru poarta lui Stăncioiu. Cu Nicoară servant în minutul 53 Matulevicius și Roman trec pe lângă o minge centrată ca la carte în fața porții ratând egalarea. Goga și Hora îl încearcă pe Gliwa cu șuturi dar polonezul este la post, așa cum și omologul său din poarta ASA-ului reușește la lovitura de cap a lui Matulevicius în minutul 56, fostul portar al CFR-ului scoțând în corner, un corner pe care Nicoară i l-a servit lui Erico, însă brazilianul a trimis cu capul peste poartă din doar 2-3 metri. Nicoară a mai centrat și pentru Roman, în minutul 63, după care și acesta se “stinge” epuizând “benzina”. Mureșan a fost aproape de a închide meciul, dar trasorul său de la peste 30 de metri a zguduit serios bara din stânga lui Gliwa. Roman a fost și el la un pas de egalare, însă mingea reluată de atacantul pandur a fost reținută de Stăncioiu pe linia porții, lângă rădăcina barei, în minutul 75. Totuși, egalarea avea să vină. Nicoară a mai centrat o dată, acum din lovitură liberă de pe partea dreaptă, iar Momcilovic a înscris cu capul din apropierea careului mic. Era minutul 79 și timp suficient pentru ca Pandurii să forțeze victoria, numai că după egalare, mai incisivi au fost oaspeții, care au replicat rapid cu trei ocazii importante la poarta lui Gliwa. Axente a reluat mai întâi cu capul din 6 metri peste poartă, apoi Momcilovic a respins in extremis din fața lui Martins la doar un metru de poarta proprie, pentru ca Gliwa să rețină apoi un șut al lui Axente expediat de la 15 metri. Și totuși, gorjenii au avut ultima mare ocazie, în ultimul minut de joc Roman a trimis un șut-centrare la care Matulevicius nu a ajuns, Stăncioiu a respins, iar meciul s-a încheiat nedecis.
După acest nou rateu pe teren propriu, Pandurii devine campioană a egalurilor, la egalitate cu CSMS Iași în ceea ce privește numărul remizelor, dar și colegă de suferință cu echipa moldavă, în subsolul clasamentului, despărțite însă de cele doar două victorii reușite de gorjeni în acest sezon.

Pandurii Târgu-Jiu – ASA Târgu Mureș 1-1 (0-1)
Stadion „Municipal”, Târgu-Jiu, spectatori: 4.500
Au marcat: Momcilovic (min. 79) / Elton (min. 40 – autogol)
Pandurii: Gliwa – Pleașcă (min. 69 Predescu), Erico, Elton, Momcilovic – Iorga (min. 63 Buleică), Anton, Nistor, Shalaj (min. 46 Nicoară) – Roman, Matulevicius. Antrenor: Petre Grigoraș.
ASA: Stăncioiu – Feussi, Bejan, Balaur, Sepsi – G. Mureșan, Gorobsov – Hora, Goga (min. 81 Martins), Zicu (min. 65 Bumba) – Axente (min. 86 Henrique).
Cartonașe galbene: Erico (min. 66), Roman (min. 83) / Feussi (min. 50), Balaur (min. 78)
Arbitri: George Găman – Gabriel Stroe, George Neacșu.