Energia continuă seria neagră a deplasărilor din campionat – Emisarii păcii în campionat

442

În campionat nu-i ca-n Europe Cup e deja un refren pe care fanii Energiei, din păcate, l-au învățat prea bine… După fantasticul succes din meciul cu BC Astana, Energia a contabilizat un nou eșec în competiția internă, trupa lui Constantinides fiind surclasată la Târgu Mureș.

Fără adversar în Grupa K a competiției europeane la care participă, Energia continuă să aibă un parcurs îngrijorător de slab în campionat. Echipa gorjeană a ajuns deja la un îngrijorător 2/5 în raportul dintre victorii și înfrângeri, iar Energiei pare să-i fie extrem de greu de acum înainte nu doar să prindă o poziție favorabilă pentru meciurile de play-off, ci chiar și prezența în play-off.
Pentru Energia, deplasările din acest sezon în Liga Națională au însemnat, invariabil, înfrângeri. Trupa lui Constantinides a capotat, mai greu sau fără replică, în fața Craiovei, a celor de la Dinamo, la Sibiu și, acum, la Târgu Mureș.

Echilibru rupt în sfertul trei
Scorul final indică o diferență mare între cele două echipe, însă pe parcursul meciului echilibrul a existat vreme de 30-35 de minute. Gazdele au început în forță și au condus cu 9-2, dar Energia a revenit la doar o posesie în spatele mureșenilor, scor 11-9. Apoi din nou a urmat o perioadă în care trupa lui Prakuraitis a fost mai exactă în aruncări și BC Mureș a avut un avantaj de zece puncte după opt minute de joc, tabela indicând 23-13. Energia a avut însă un run de 9-0 și primul sfert se încheia un singur punct avans pentru gazde. Două minute și jumătate negre pentru echipa gorjeană a făcut ca Energia să aibă din nou -10 și chiar la 12 puncte în spatele gazdelor, scor 37-25 în minutul 15 și 42-30 în minutul 17. Mack și Radosavljevic, fiecare cu câte o reușită de trei puncte, au dat tonul revenirii, iar Energia a avut puterea de a ajunge la doar patru puncte distanță de BC Mureș la jumătatea meciului, scor 45-41. Chiar și după pauză, Energia a fost cea care a avut inițiativa și după patru minute de joc, trupa lui Constantinides avea să preia pentru prima dată conducerea pe tabela de marcaj, scor 51-52. Din păcate, avea să fie pentru prima și ultima dată când echipa gorjeană a avut avantaj la Târgu Mureș, asta pentru că echipa gazdă a demolat practic Energia făcând un parțial de 23-7 în ultimele 6 minute ale sfertului trei. Cu un deficit de 15 puncte înaintea ultimelor 10 minute de joc, Energia nu a reușit decât un ultim sfert echilibrat, pe care însă l-a pierdut la un singur punct, scorul final, 90-74, fiind însă „opera” celor șase minute negre din sfertul trei!

mack tgmMureșul, învingătoare și în statistici
Chiar dacă diferența a fost făcută de cele șase minute din sfertul al treilea, BC Mureș este dată drept câștigătoare meritorie a meciului de către cifrele statisticilor. Astfel, trupa lui Prakuraitis a fost în avantaj evident la mai toate capitolele: 45/30 la recuperări, 19/7 la punctele făcute din mingile pierdute de adversar, 18/4 la punctele făcute în urma recuperărilor sau 36/20 la punctele făcute sub panou. De fapt, această ultimă diferență, coincidență sau nu, este și diferența la care Energia a pierdut la Târgu Mureș! Dacă privim doar aportul pivoților, este evident că Energia a fost slabă sub panou în acest meci, Eziukwu a marcat doar 3 puncte, iar Șanta a venit cu alte 4, însă nici pivoții gazdelor nu au adus prea multe puncte, însă extremele mureșene au pătruns mai mult sub panou și aici s-a făcut diferența!
După acest eșec, Energia își face bagajele pentru o nouă deplasare europeană, la Prishtina, acolo unde ar putea, cu o nouă victorie, să-și asigure 100% biletele pentru faza următoare a FIBA Europe Cup.

BC Mureș Târgu Mureș – Energia Târgu Jiu 90-74 (23-22, 22-19, 29-18, 16-15)
Sala Sporturilor, Târgu Mureș
BC Mureș: Jurevicius (9), Kemp (4), Polyak (14), Barro (7), Ivanovic (18), Ilicov, Martinovic (16), Gajovic (16), Fraseniuc (3), Jakab, Barabasi, Lazar (3). Antrenor: Audrius Prakuraitis.
Energia: Eziukwu (3), Diggs (23), Mack (19), Guțoaia (3), Troupe (6), Horne (7), Radosavljevic (9), Andrei, Aktaș, Șanta (4), Mihuți. Antrenor: Antonis Constantinides.