Energia se zbate, dar înfrângerile îi taie din șansele de supraviețuire – Eșec la Mediaș

415

Energia continuă să participe în campionatul național de baschet masculin, chiar dacă o face cu mari greutăți și fără prea mari șanse la victorie în partidele jucate. Cei rămași la Energia s-au chinuit la Mediaș pentru a obține o victorie importantă, însă au pierdut la mare luptă.

Deși au pierdut ambele partide disputate în prima parte a sezonului regulat, în condițiile în care aceste meciuri au fost disputate de gorjeni cu lotul întreg, Energia spera să poată să obțină la Mediaș un succes care să le dea mari șanse de supraviețuire în Liga Națională. Cei șase jucători pe care echipa gorjeană se mai poate baza în acest moment s-au zbătut, au fost aproape de a-și atinge obiectivul, dar au ratat victoria pe final de joc.
Echipa din Mediaș a început mai bine și au condus cu 4-0 după reușitele lui Grabauskas și Navickas, Horne punând primele puncte pe tabelă în dreptul Energiei după aproape trei minute de joc. După o reușită a lui Drăgușin, Energia a revenit prin Horne și Aktaș și tabela arăta din nou un scor egal, ba mai mult, după un coș de trei puncte al lui Danys, a preluat conducerea, scor 8-9 după 4 minute de joc. Aktaș a adus Energia în avantaj, dar acesta a fost cedat pe finalul primului sfert, Nikolic a dus scorul la 21-18 pentru gazde, iar Andrei și Șanta au stabilit scorul primelor 10 minute ale disputei cu câte o liberă transformată din cele câte două de care a beneficiat fiecare.

Gazdele decisive înainte de pauză
„Am fost aproape de o victorie, dar, din păcate, noi suntem în situația în care suntem. După cum bine știți, suntem la al treilea meci în care am evoluat în șase jucători. Am spus-o după fiecare meci, suntem ca un bolnav conectat la aparate, dar care refuză să fie deconectat. O să sperăm până în ultima secundă, o să ne jucăm șansa până la capăt. Nici acum nu am ce să le reproșez băieților noștri, au luptat admirabil, au dat mai mult de 100%, dar rotația și-a spus cuvântul pentru încă un meci. Felicit și echipa din Mediaș pentru victorie și pentru jocul prestat”, Claudiu Alionescu, antrenor secund Energia Târgu Jiu.

alionescu_insDupă prima pauză, în primele minute ale sfertului secund, cele două echipe și-au preluat și predat pe rând conducerea pe tabela de marcaj. Gazdele au condus cu 23-20, Energia a preluat conducerea cu 23-24, pentru ca apoi Gazul să conducă din nou, scor 26-24. O reușită de la distanță a lui Andrei a pus din nou Energia pe plus, dar după ce Navickas a egalat transformând una din cele două libere primite, Graham a punctat din spatele semicercului și medieșenii aveau din nou un avans de trei puncte, scor 30-27. Un three-point-play al aceluiași Graham a dus mai târziu diferența la șase puncte, scor 35-29, iar acest ecart a rămas până la intrarea la cabine în ciuda faptului că Gazul a condus și cu opt puncte, Horne marcând în ultima secundă a sfertului doi pentru 39-33.

Final încins
„O victorie este o victorie și aveam mare nevoie de această victorie, indiferent de condițiile în care am obținut-o. Vom analiza meciul, au fost și foarte multe greșeli, dar până la urmă este bine că s-a terminat cu bine. Nu mă așteptam la o victorie la o diferență mare, dar mă așteptam la victorie. Nu-mi calculez nimic înainte, dar mă bucur pentru această victorie. Am avut mult de tras pentru a învinge echipa din Târgu-Jiu”, Mihai Popa, antrenor principal Gaz Metan Mediaș.

popa_insPartida a avut o desfășurare asemănătoare și în cea de-a doua sa jumătate. Gazdele s-au desprins din nou, dar Energia a avut puterea de a reveni de fiecare dată în joc. După 46-38, gorjenii s-au apropiat la 46-43, însă a venit și replica medieșeană, spre jumătatea sfertului al treilea scorul ajungând la 54-45 pentru Gaz Metan. Gazdele au reușit să câștige și sfertul al treilea, la limită, și au intrat în cel decisiv cu un avantaj de șapte puncte, scor 61-54.
Energia a forțat în debutul sfertului patru și după o aruncare de trei puncte reușită de Paris Horne, scorul devenea 64-63 și meciul era deschis oricărui rezultat. Două coșuri de la distanță reușite de gazde și un nou coș al lui Aktaș au făcut ca tabela să arate din nou o diferență de cinci puncte pentru gazde, scor 70-65. Diferența s-a mărit apoi la șase puncte, scor 74-68, moment în care Energia a beneficiat de un time-out de care s-a folosit cu succes, scorul devenind 74-73 după două mingi recuperate de Horne și Aktaș, ambele faze fiind apoi finalizate de Danys. Mai erau 45 de secunde de joc și fiecare echipă spera la victorie.
Finalul de partidă s-a jucat la linia de fault. Navickas și Drăgușin au marcat la jumătate, ratând fiecare câte o dată, scorul devenind 76-73. Horne a răspuns cu precizie transformând ambele libere de care a beneficiat și scorul a devenit 76-75 cu șase secunde înainte de final. Energia a faultat apoi repede, în speranța că Graham va rata măcar o liberă, însă acesta a fost precis și scorul a devenit 78-75, cu patru secunde pentru încă o posesie a oaspeților. Diamantakos a solicitat din nou time-out-ul pentru a căuta soluția pentru o reușită de trei puncte care să ducă meciul în prelungiri, dar Horne a fost faultat repede și trimis la linia aruncărilor libere. Cum nu mai era timp pentru refacerea ecartului de trei puncte, Horne a marcat prima aruncare și a ratat-o pe cea de-a doua în speranța unei recuperări ofensive și a unui coș salvator în ultima secundă. Din păcate, recuperarea a fost defensivă. Ba mai mult, mingea s-a dus rapid la Navickas, care a pus sare pe rana gorjenilor cu un buzzer-beater de trei puncte care a stabilit scorul final, 81-76 pentru Gaz Metan Mediaș.

Viitor sumbru
Energia caută măcar un succes în ultimele partide din această parte secundă a sezonului regulat pentru a evita retrogradarea, însă în anumite condiții ar putea avea nevoie chiar de două victorii pentru a se menține în Liga Națională. În aceste condiții, meciul cu BC Timișoara ce va avea loc la mijlocul acestei săptămâni, la Târgu-Jiu, poate fi capital pentru echipa antrenată de Diamantakos și Alionescu, o altă partidă cu miză foarte mare fiind și returul meciului cu Gaz Metan Mediaș ce se va disputa în orașul lui Brâncuși la finalul lunii martie.

Gaz Metan Mediaș – Energia Târgu Jiu 81-76 (21-20, 18-13, 22-21, 20-22)
Sala Sporturilor, Mediaș, spectatori: 400
Gaz Metan: Peciukas (3), Nikolic (7), Dragoste (3), Navickas (8), Grabauskas (6), Petrovic (9), Drăgușin (22), Andrieș, Ioan, Șolopa (2), Graham (21). Antrenor: mihai Popa.
Energia: Andrei (13), Șanta (13), Marcian, Mihuți (6), Baloșin, Bratoloveanu, Horne (23), Aktaș (6), Danys (15). Antrenori: Iannis Diamantakos și Claudiu Alionescu.
Arbitri: Bogdan Podar, Laszlo Bukuresti, Alin Dragoș.