Figurație în EHF!

411

Energia a fost carne de tun pentru Dinamo în prima manșă a dublei din Cupa EHF, acolo unde returul practic nu mai contează după înfrângerea drastică suferită de trupa lui Andrieș, scor 38-24 (15-11).

Aventura europeană a Energiei în acest an nu va depăși granițele României. Asta este clar după ce Dinamo a tăvălit pe jos cu echipa gorjeană în turul desfășurat la București. Ceea ce a arătat atât sezonul trecut din Liga Națională, cât și primele meciuri din actualul sezon s-a reliefat în partida de sâmbătă, când echilibru nu a fost pe teren decât, cu îngăduință, o jumătate de repriză. Energia a condus doar în primele minute ale partidei, dar a fost doar o perioadă în care Dinamo a luat pulsul adversarului, iar când a simțit “somnoleanța” gorjenilor, gazda întâlnirii a devenit nemiloasă. Până la pauză, Dinamo a pus între ea și Energia patru goluri, dar nimic parcă nu anunța dezastrul de după reluarea întâlnirii.

Dinamo Bucureşti – Energia Târgu Jiu 38-24 (15-11)
Sala “Dinamo”, spectatori: 700
Dinamo: Irimuş (3 intervenţii), Makaria (1 intervenţie), Grigoraş (5 intervenţii) – Savenco (1), Mocanu, Mironescu, Milasevic (3), Ragot (10), Zulfic (1), Vancea, Răpciugă, Cîmpan (4), Băluţ, Vrankovic (11), Diaw (6), Mousavi (2). Antrenor: Eliodor Voica.
Energia: Şelaru, Ţenghea (6 intervenţii) – Giotoiu (2), Dediu (1), Ţuţu (1), Mledenciu (1), B. Mănescu (4), Bejinariu, Tîrzioru, Nistor (4), Enache, Şoldănescu, Iancu (1), Chiruţ (4), Păunică, Acatrinei (6). Antrenor: Liviu Andrieş.
Arbitri: Erdogan Vitaku / Arsin Vitaku (Kosovo).

23 goluri încasate în 30 de minute!
Având în Vrankovic, Ragot și Diaw niște adevărați “killeri”, Dinamo a măcelărit Energia. După 10 minute din repriza secundă avantajul gazdelor se mărise la șapte goluri, iar în minutul 50 se ajunsese deja la diferențe de zece goluri. Dinamo nu s-a oprit nici la un astfel de avantaj, linia de 9 metri a gazdelor avea motoarele turate la maxim, iar când prinzi o echipă în degringoladă, așa cum a fost, sâmbătă, trupa lui Andrieș, și mai ai în față încă un meci, e bine să îți iei toate măsurile marcând de câte ori poți. Iar Dinamo a putut! Finalul a consemnat o diferență de 14 goluri, scor 38-24, iar problema echipei care va reprezenta România în faza următoare a Cupei EHF nu se mai pune.

Andrieș dă “vina” pe experiență
După ce Energia are parte de un nou debut de sezon dezamăgitor, răspunsurile lui Liviu Andrieș nu mai par a avea substanță. Tehnicianul echipei târgujiene își punea mari speranțe într-un lot pe care l-a făcut alături de conducere, miza chiar pe experiența unora dintre jucătorii aduși și considera ca unul dintre plusuri tocmai faptul că Energia este o echipă românească 100%. Acum, după înfrângerea din Capitală, Andrieș dă “vina” pe experiența jucătorilor străini din echipa adversă: “Vom juca pentru onoare în retur, calificarea este clar decisă. Străinii lui Dinamo au făcut diferenţa, au jucători care au evoluat foarte mulţi ani în cupele europene, iar acest lucru a contat foarte mult”, a declarat Liviu Andrieş după dezastrul cu Dinamo. Cam puțin pentru a justifica nu doar rezultatul din EHF, ci și cele din debutul actualului sezon intern.
De cealaltă parte, antrenorul dinamoviștilor este surprins de această victorie categorică și, probabil cu o doză mare de respect, spune că și returul ar mai putea oferi surprize: “Sincer, nu mă aşteptam la o asemenea diferenţă, dar eu cred că n-ar trebui să ne considerăm deja calificaţi sută la sută. Orice meci se poate întoarce. Este un avantaj bun, dar cred că şi meciul retur va avea miza lui”, a declarat Eliodor Voica, antrenorul celor de la Dinamo.