Final amânat de tragedia din Groapă

503

Fotbalul a fost pus pe pauză de o nouă tragedie petrecută în România. Decesul dinamovistului Patrick Ekeng, căzut pe teren din senin în timpul meciului cu Viitorul, la mai puțin de 10 minute de la intrarea sa în joc, deschide vechi răni ale fotbalului românesc. Lipsa reacției și a instrumentarului ce ar fi putut întoarce o viață rămâne o problemă chiar și la peste 15 ani de la moartea altor jucători din Liga 1 pe terenul de joc.
Liga Profesionistă de Fotbal și Federația Română de Fotbal au decis ca toate meciurile din primele trei eșaloane de fotbal să fie amânate, așa că ultima etapă de play-off și celelalte partide din play-out se vor disputa începând de astăzi și până miercuri, finala Cupei României fiind și ea amânată.
În aceste condiții, meciul pe care Pandurii trebuia să-l joace sâmbătă contra celor de la Astra se va juca în această seară, la Severin, începând cu ora 20.30.
Rezultatul meciului dintre Dinamo și Viitorul, scor 3-3, oferă echipei gorjene șansa ca în cazul în care nu va pierde partida cu Astra să termine pe locul 3, performanță extrem de importantă pentru Pandurii, cea de-a doua ca nivel după titlul de vicecampioană cucerit în sezonul 2012-2013.