Gorjenii au răpus încă un lider

513

După succesul din meciul cu liderul Poloniei, Jagiellonia, Pandurii Tg-Jiu a trecut cu acelaşi scor (1-0) şi de echipa care conduce Liga I din Tadjikistan, FK Istiklol Dushanbe. Singurul gol al partidei a fost înscris de fostul jucător al Craiovei, Dragoş Firţulescu, în minutul 31. Stoican a folosit în prima repriză următoarea formulă: Stanca – Brînzan, Erico (30` David), Tătaru, Buşu – Firţulescu, Elton, Stana, Hlistei – Dodoi, Dănăricu. În partea a doua au intrat în teren: Daniel Popescu (80` Răzvan Negrilă) – Buşu (60` Trocan), Florin Ilie, Ene, Negoiţă – Hlistei (60` Tudor), Stana, Păcurar, Surugiu – Pîrcălabu, Hamed. Surprinzător sau nu, pandurii au un bilanţ pozitiv în acest stagiu de verificare, unde au întâlnit adversari puternici. Victoria de pe terenul Emirhan Sport Complex Side este a doua din Turcia, elevii lui Flavius Stoican având în bilanţ şi 3 egaluri, dar şi o înfrângere. Ultimul meci din acest cantonament se va disputa sâmbătă, când formaţia noastră va da piept cu FC Szeged 2011. “Am câştigat şi acest meci cu Istiklol Dushambe, iar victoria aceasta le dă jucătorilor încă o dată posibilitatea să vadă că nu este mare diferenţă între echipele cu care jucăm şi ei. Şi chiar dacă am întâlnit azi camioana ţării Tadjikistan am jucat de la egal la egal. E nevoie de încredere, şi încrederea aceasta vine odată cu rezultatele acestea pozitive din meciurile amicale. Sigur nu o să semene un meci oficial cu cel amical, dar sunt importante. Mă bucur pentru ei, pentru că fiecare meci pe care îl jucăm îl tratează cu maximă seriozitate. Le este drag să joace şi vor avea un moral bun atunci când va începe campionatul”, a spus antrenorul gorjenilor.