Handbaliștii Energiei, învinși greu la Baia Mare

406

Trupa lui Bozo Rudic a ratat o bună oportunitate de a ieși din zona fierbinte cu un rezultat bun obținut la Baia Mare. Energia nu a profitat de problemele campionilor și, în ciuda faptului că handbaliștii gorjeni au avut meciul în mână mare parte din timp, la final au trebuit să se recunoască învinși. Pe fondul unui joc echilibrat în prima repriză, Energia a intrat la cabine cu un avantaj minim, scor 14-15, iar în primele cinci minute ale reprizei secunde a reușit să se desprindă la trei goluri, 15-18. Au urmat însă 10 minute negre care a făcut ca gazdele să preia controlul pe tabelă, scor 22-19 în minutul 45. Meciul a fost apoi din nou echilibrat, cu Energia în căutarea egalării după ce gazdele conduseseră și la cinci goluri, 25-20. Pe final de partidă, Energia a ajuns la un singur gol în spatele Minaurului, scor 28-27, dar după un timeout solicitat de gazde, băimărenii au marcat golul care a stabilit învingătoarea și scorul final, 29-27.
Pentru Energia urmează însă o serie de meciuri în care nu mai are voie să facă pași greșiți, iar prima victorie obligatorie pentru trupa lui Rudic trebuie să vină duminică, atunci când la Târgu-Jiu va veni CSM Focșani, meciul fiind programat în Sala Sporturilor, cu începere de la ora 18.00.

Minaur Baia Mare – Energia Târgu Jiu 29-27 (14-15)
Sala „Lascăr Pană”, Baia Mare
Minaur: Tatai, Pop – Ivancsik (6), Sadoveac (6), Karacic (4), Popescu (3), Sabou (2), Cristescu (2), Bera (2), Bușecan (1), Vilovski (1), Ostroushko (1), Marta, Mihai.
Energia: Țenghea, Șelaru, Bucătaru – Acatrinei (7), Țuțu (5), Mledenciu (4), Iancu (2), Chiruț (2), Păunică (2), Giotoiu (2), Bejinariu (1), Târzioru (1), Șoldănescu (1), Enache, Dediu, Stoica. Antrenor: Bozo Rudic.