Iencsi, după jocul cu Chindia: “Nu putem lupta pentru promovare”

457

Noul antrenor al Pandurilor, Adrian Iencsi, are mult de muncă la Târgu-Jiu. Formaţia sa a remizat, la Motru, cu Târgovişte (3-3), după un joc extrem de spectaculos. Gorjenii au trecut de la agonie la extaz, dar tehnicianul a recunoscut că, în condiţiile date, este un punct satisfăcător. “Pot spune că rezultatul mă mulţumeşte. Adversarul ne-a surprins, în primul sfert de oră, cu 2 faze care nu anunţau nimic. Per ansamblu, am avut o primă repriză foarte slabă, am fost dominaţi, dar schimbările făcute după pauză ne-au ajutat să preluăm conducerea”, a declarat Iencsi. Îmbucurător pentru fotbalul gorjean este că mulţi jucători din zonă au primit credit. Dodoi a marcat două din golurile Pandurilor, iar Dănăricu, intrat după pauză, a contribuit la reuşita lui Raiciu, după o lovitură liberă bine executată. De asemenea, Trifu a bifat încă un meci ca titular, iar Şendroiu şi Pârvulescu au fost introduşi în partea secundă. “Am avut slăbiciuni, dar trebuie să ţinem cont că suntem o echipă nouă, care n-a făcut un cantonament şi care are un antrenor venit de 3 zile. Chindia e, probabil, cea mai experimentată echipă din Liga 2, cu un lot omogen şi antrenor care are continuitate. Mi-aş fi dorit şi eu să găsesc la Pandurii o echipă cu un lot deja format, cu stabilitate financiară, ca să mă pot bate la primul loc. Eu sunt un antrenor care formează echipe, nu care găseşte echipe gata formate. Îmi doresc să întărim lotul, dar e greu să mai găsim jucători valoroşi, ţinând cont şi de situaţia financiară a clubului. În momentul de faţă, nu putem spune că Pandurii poate lupta pentru promovare. Sunt echipe omogene, care au stabilitate financiară. Obiectivul meu e să formez o echipă. Sper ca etapa viitoare, la Metaloglobus, să facem un joc cu multă determinare, cu multă ambiţie, aşa cum am făcut în repriza secundă, cu Chindia. Vreau să văd progres de la meci la meci”, a completat Iencsi.