Înapoi, în mocirlă

423

Nimic bun n-a urmat după victoriile simetrice în fața celor de la Dinamo și Steaua, Pandurii s-a prăbușit în propria neputință, tot orgoliul fiind consumat în partidele amintite. Orice laudă pe care gorjenii au primit-o merită acum retrasă după evoluțiile penibile din ultimele două jocuri de campionat.

După dezastrul de la Chiajna era de așteptat o altă atitudine din partea echipei gorjene, însă elevii lui Edi Iordănescu au început fără ambiție jocul și au intrat în capcana întinsă de medieșeni. Gazul a acceptat dominarea gazdelor, s-a așezat cuminte pe două linii păstrându-l disponibil pentru contre doar pe Dan Roman, însă nici acesta nu a avut prea multe oportunități. În defensivă, oaspeții au jucat extrem de simplu și nu s-au sfiit a oferi pandurilor corner după corner observând că aceștia nu sunt în stare să profite de fazele fixe. După 12 minute de joc a apărut și prima ocazie, dar nu la poarta lui Pleșca, ci la cea a lui Stanca. Llullaku, apărut surprinzător în partea stângă, a profitat de o nesincronizare a fundașilor Pandurilor, dar șutul a fost imprecis și meciul a continuat cu 0-0 înscris pe tabelă. Fără pic de inventivitate în ofensivă, Pandurii a replicat în minutele 18 și 19 cu două șuturi imprecise ale lui Pintilii și Buleică execuții venite după două cornere. Pleșca a avut cu adevărat emoții pentru prima dată în minutul 22, când Momcilovic a centrat bine, dar lovitura de cap a lui Mihai Roman a trecut puțin pe lângă stâlpul din dreapta lui Pleșca. A venit o nouă perioadă plată, fără nicio ocazie de joc, abia peste 11 minute Pandurii reușind să intre periculos în careul oaspeților. Roman a șutat în piciorul unui adversar, mingea a ajuns la Buleică, al cărui șut de la marginea careului trece puțin pe lângă stâlpul din stânga lui Pleșca. Tot Roman a fost la finalizare și cu cinci minute înainte de pauză, dar Pleșca a fost pe minge și a reținut fără probleme.

Dominare haotică
Nimic nu s-a schimbat în bine nici după pauză, mutările lui Edi Iordănescu au adus o mai bună dinamică a jocului, fără însă a modifica și tabela. Pe fondul unei dominări sterile a gazdelor, medieșenii au fost cei care și-au creat mai multe și mai periculoase ocazii de gol. În minutul 52 Llullaku a șutat frumos de la 25 de metri, la colțul lung, însă portarul Pandurilor a evitat pentru moment schimbarea tabelei. Acest lucru avea să se întâmple peste doar cinci minute, când Ciprian Petre a executat o lovitură liberă, Stanca nu a intervenit, iar Dan Roman a reluat cu capul pentru 0-1. Asaltul fără orizont al Pandurilor a continuat, Edi Iordănescu a mizat o vreme pe două vârfuri masive, după ce l-a introdus și pe Matulevicius, însă rezultatul a fost același. În minutul 61 Pleșca a avut cu adevărat emoții la o reluare a lui Mihai Roman, însă portarul medieșenilor a respins in extremis. Atacurile au continuat, Shalaj, trimis și el pe teren după primirea golului, a centrat pentru Matulevicius, dar reluarea sa a fost deviată în corner de un fundaș al oaspeților. Un nou gol putea pica în poarta lui Stanca, la o deviere nefericită a lui Cordoș după o fază în care Dan Roman a plecat dintr-un offside nesemnalizat.
Finalul a fost de-a dreptul haotic, nimeni nu a mai ținut cont de nicio sarcină, dar nici de vreo schemă de joc, Nistor și-a tot încercat șutul de la distanță, fără a prinde spațiul porții, mai aproape fiind Eric, a cărui reluare din marginea careului mare a fost deviată în corner.
Pandurii continuă să sufere la meciurile de pe teren propriu, în vreme ce Gaz Metan Mediaș se află la primul succes din 2015, puncte cu care a ajuns să sufle în ceafa gorjenilor. Dănuț Matei, antrenorul oaspeților, a acceptat faptul că echipa sa nu a arătat fotbal la Târgu-Jiu, însă situația îi cerea puncte, iar echipa sa le-a obținut: “A fost un joc disputat între două echipe care luptă pentru aceeași cauză. E drept, s-a jucat într-o singură direcție, gazdele au dominat pe alocuri autoritar, dar așa s-a întâmplat etapa trecută la Mediaș, când am jucat cu CFR-ul. Am avut și un penalti, din care nu am reușit să înscriem”, a declarat tehnicianul echipei din Mediaș.

Edi Iordănescu acuză oboseala
La finalul partidei, antrenorul gazdelor a ținut să menționeze că se aștepta la o astfel de întoarcere de situație după victoriile cu Dinamo și Steaua: “E o situație delicată. Aceeași jucători sunt cei care au jucat și contra Stelei, împreună trebuie să îndreptăm lucrurile, din păcate după meciul cu Steaua nu am reușit să gestionăm bine situația, deși am îndemnat mereu la calm. După meciul cu Steaua am fost tentat să schimb 3-4 jucători, i-am simțit obosiți atât fizic, cât și mental”, a spus Iordănescu junior.

edi22“A fost un meci pe care l-am dominat 99%, dar am făcut-o haotic, fără claritate. Am încercat să schimb și sistemul. Nu am reușit să profităm nici de fazele fixe pe care le-am avut. În momentul de față trebuie să recunoaștem că ne-am întors la situația din turul campionatului. E bine că vine acum această pauză, poate era bine să fi venit ceva mai devreme. Trebuie să fim modești, să înțelegem că doar prin muncă putem scoate echipa din această situație”, Edi Iordănescu, antrenor Pandurii Târgu-Jiu.

Pandurii Târgu Jiu – Gaz Metan Mediaș 0-1 (0-0)
Stadion „Municipal”, Târgu Jiu, spectatori: 2.500
A marcat: D. Roman (min. 57)
Pandurii: Stanca – Ungurușan, Cordoș, Vasiljevic, Momcilovic – Pintilii, Nistor – Buleică (min. 68 Shalaj), Răduț, Nicoară (min. 57 Matulevicius) – M. Roman (min. 75 Eric). Antrenor: Edi Iordănescu.
Gaz Metan: Pleșca – Zaharia, Abrudan, Muth, Szilaghyi – Velasquez, Elton – C. Petre (min. 68 Curtean), Tahar (min. 88 Buzean), Llullaku (min. 75 Roberto) – D. Roman. Antrenor: Dănuț Matei.
Arbitri: George Rădulescu – Vasile Marinescu, Adrian Popescu.
Cartonaș galben: Eric (min. 79), Matulevicius (min. 90) / Pleșca (min. 77)