Încă o rușine!

586

Echipa de handbal a Energiei nu se oprește din a oferi propriilor suporteri motive tot mai mari de îngrijorare. Trupa gorjeană, părăsită de Andrieș după eșecul de la Turda, nu s-a ridicat din mocirlă nici la meciul de acasă cu HC Adrian Petrea Reșița și rămâne cu un singur succes în actualul sezon.

Energia a jucat din nou sub așteptări, a avut la un moment dat meciul în mână, dar din nou a ratat exasperant din poziții de unu la unu, iar rezultatul final nu a constituit o surpriză prea mare pentru nimeni.
Gazdele au început mai bine, au condus cu 2-0 și 4-1, dar încet, încet, oaspeții au reintrat în joc și au terminat prima parte a jocului la doar două goluri în spatele Energiei. Reșițenii au simțit că pot obține victoria la Târgu Jiu și au forțat din debutul reprizei secunde. Prima dată când tabela i-a arătat pe reșițeni în avantaj a fost în minutul 43, după trei goluri consecutive înscrise într-un singur minut de oaspeți. Energia a replicat și după alte nouă minute de joc efectiv erau din nou în avantaj, unul de două goluri, scor 19-17 în minutul 52. Au urmat minute de secetă pentru elevii antrenați de Bârză, Tevzadze a închis poarta reșițenilor, iar cu două minute înainte de final tabela indica din nou un scor egal, 19-19. Energia a marcat prima la acest scor, prin Târzioru, dar imediat echipa din Reșița a revenit egalând și apoi preluând conducerea. Țuțu a egalat cu un minut înainte de final, dar Energia a cedat după ce Vaidasigan, cel mai bun om al oaspeților, a înscris ultimul gol al întâlnirii. O piatră de gâtul Energiei a fost și arbitrajul internaționalilor Ștark și Ștefan, cei doi judecând în câteva rânduri faze asemănătoare în apropierea semicercurilor cu unități de măsură diferite, pe final refuzând un cartonaș roșu și o aruncare de la 7 metri clară pentru Energia, pentru ca la faza imediat următoare să dicteze mult mai ușor o eliminare de două minute din tabăra gorjeană și o aruncare de la 7 metri. Pe de altă parte, Energia își merită soarta și doar dacă privim nonșalanța cu care se ratează de la 7 metri, situații care în alte curți se traduc în goluri, pentru gorjeni aduc doar dureri de cap!

„A fost un meci în care am primit 22 de goluri, din care cel puţin patru le pot reproşa direct portarilor. Fizic a fost un joc de apărare bun al echipei noastre, dar, din păcate, în nişte situaţii decisive pentru soarta acestei partide, am ratat nejustificat, de pe semicerc în mare măsură, apoi din extreme şi de la 7 metri. Lucruri care nu sunt permise în niciun meci. Nu poţi să te aştepţi să câştigi vreun meci dacă marchezi 21 de goluri şi ai în jur de 10-12 ratări din situaţii foarte clare! Se adună şi numărul de greşeli individuale şi pase greşite şi în aceste situaţii nu poţi câştiga. Ştiam care este miza şi cât de important era să câştigăm acest meci. Nu pot să zic că nu au tratat meciul cu seriozitate, pentru că i-am văzut la antrenamente şi erau ancoraţi la miza acestei partide. În momentul de faţă sunt puţin nesincronizaţi între ei, dar soluţia este clară: antrenament, seriozitate şi mult mai multă muncă. Asta este soluţia în momentul de faţă”, Sorin Bârză, antrenor principal – interimar Energia Târgu Jiu.

Energia Târgu Jiu – HC Adrian Petrea Reșița 21-22 (11-9)
Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 250
Energia: Țenghea, Șelaru – Târzioru (5), Acatrinei (5), Chiruț (4), Țuțu (3), Giotoiu (2), Iancu (1), B. Mănescu (1), Nistor, Șoldănescu, Păunică, Enache. Antrenor: Sorin Bârză.
HC Adrian Petrea: Tevzadze, Drăghici – Vaidasigan (7), Bahan (4), Lela (3), Ignat (2), Pârâianu (2), Rohozneanu (1), Pîrvan (1), Dospinescu (1), Trifkovic (1), Stan. Antrenor: Adrian Petrea.

8. Potaissa Turda 5 2 0 3 127-135 6
9. Minaur Baia Mare 5 1 2 2 124-128 5
10. HC Vaslui 5 1 1 3 141-148 4
11. Energia Târgu Jiu 5 1 0 4 129-135 3
12. CSM Ploiesti 5 0 0 5 134-145 0
13. Danubius Galati 5 0 0 5 123-163 0
14. CSM Focsani 5 0 0 5 115-169 0