Încă un egal! Suferinţa continuă pentru Pandurii

556

Pandurii Târgu Jiu nu a reuşit să se impună nici în runda cu numărul 30. Gorjenii au remizat cu UTA Arad (1-1) într-un meci disputat pe Stadionul “Minerul” din Motru. După ce în debutul partidei, gazdele s-au apropiat mai mult de poarta adversă, arădenii au deschis scorul în minutul 18, prin Darius Buia. Cel din urmă a reluat nestingherit în plasă, din careul mic, o centrare venită de la Burlă. Cu cuţitul la os, elevii lui Adrian Bogoi au evoluat mult mai bine în partea secundă. Presiunea exercitată de alb-albaştrii a dat roade, iar, în minutul 66, echipa noastră a obţinut un penalty, după ce Maxin a fost faultat în careu. Lovitura de pedeapsă a fost transformată fără emoţii de Băjan (`67). Şi după gol, amfitrionii au părut că stăpânesc partida, dar prima mare ocazie a fost trecută în contul bănăţenilor. Fostul pandur Hlistei a reluat balonul în bară, după o lovitură liberă bătută de Burlă (`75). Oaspeţii au cerut penalty 3 minute mai târziu, dar arbitrul confruntării a fost de părere că infracţiunea a fost comisă în afara careului. Pandurii puteau trece în avantaj la şutul lui Pârvulescu, însă balonul s-a scurs agonizant pe lângă poartă (`80). Vizitatorii au rămas în 10 din minutul 84, dar ai noştri nu au putut concretiza ultimele minute de superioritate numerică. Pandurii îşi prelungeşte astfel suferinţa, ajungând la 6 meciuri fără victorie. Trupa gorjeană ocupă locul 17 în clasament, însă la doar două puncte de salvare.

Bogoi: “Degeaba ne-am dominat adversarul”Perioada de “secetă” pare să-l îngrijoreze pe antrenorul Adrian Bogoi. Tehnicianul Pandurilor a declarat că echipa sa îşi creează ocazii, dar lipsa de experienţă îşi spune cuvântul la acest nivel. Mai mult, strategul gorjenilor a apreciat că arădenii au plecat cu un punct nemeritat de la Motru. “E un rezultat injust, faţă de cum s-au desfăşurat ostilităţile pe teren, dar asta este situaţia. Ne doream cele trei puncte, dar nu am luat decât unul. Sperăm să recuperăm aceste puncte pierdute în etapele ce urmează. Jocul ne arată că putem, dar rezultatele sunt puţin diferite faţă de prestaţiile noastre. La fel s-a întâmplat şi la precedentul joc al nostru, cu Baloteşti. Am dominat, dar am scos doar un egal. Urmează un meci foarte important, în intermediara de miercuri, când jucăm, tot acasă, cu Snagov. UTA nu a pus o presiune pe noi, am luat un gol foarte uşor. În rest, marea majoritate a timpului am fost la cârma jocului, am avut destule ocazii, în special pe final, când puteam să câştigăm meciul. Suntem o echipă tânără şi facem multe greşeli, unele dintre ele de neimaginat la acest nivel. Nu avem nici şansă la finalizare, căci ne creăm destule situaţii de gol. Degeaba ne-am dominat adversarul tot meciul, rezultatul contează cel mai mult”, a afirmat Bogoi.

Popa: “Scorul e echitabil”
Directorul tehnic al arădenilor, Ionuţ Popa, a declarat, în schimb, că rezultatul este unul just. Popa a fost de părere că ambele echipe au fost la cârma jocului câte o repriză, însă a avut reproşuri către arbitrii. “Partida a fost echilibrată. Într-adevăr, Pandurii a dominat în repriza a doua, fiindcă nu mai avea ce pierde în situaţia grea în care se află. Prima parte a fost a noastră, a doua, a lor. Per ansamblu, scorul e echitabil. Totuşi, sunt nemulţumit că nu am câştigat, fiindcă am avut o bară, iar, după părerea mea, au fost şi două-trei decizii de arbitraj ce ne-au dezavantajat. A fost acordat uşor 11 metri pentru gazde. Jucătorul lor nici nu a atins mingea şi a căzut. Apoi, am înţeles de la directorul executiv al clubului (n.r. – Codru Grădinariu) că un penalty pentru noi a fost mutat în afara careului. Am mai avut şi un jucător eliminat, deşi mie mi s-a părut că Tănase a jucat mingea”, a declarat Popa. Deşi “Bătrâna Doamnă” are cu 6 puncte mai mult în clasament faţă de panduri, Ionuţ Popa încă are emoţii în ceea ce priveşte lupta pentru evitarea retrogradării. Fostul antrenor al Timişoarei a declarat că unele echipe s-au trezit din “amorţeală”, iar bătălia pentru supravieţuire se va duce până în ultimele runde. “Emoţii am în privinţa retrogradării, pentru că sunt echipe ce s-au trezit dintr-o dată şi câştigă. Până acum au dormit, iar acum fac puncte. Am văzut şi vineri un joc, cu oaspeţii având 2-0 şi apoi pierzând cu 5-2 (n.r. Dacia Unirea Brăila – Academica Clinceni 5-2, după ce oaspeţii aveau 2-0 în minutul 8). Am văzut-o şi pe Târgovişte cum a jucat la Brăila şi m-a surprins elanul gazdelor. Emoţii vor fi până la sfârşit”.

PANDURII TÂRGU JIU – UTA ARAD 1-1 (0-1)
Stadion: Minerul (Motru – Gorj);
Pandurii: Moga – Băjan, Turda (Al. Vasilescu `73), Celea, Cr. Munteanu (cpt.) – D. Pîrvulescu, Raiciu, Cenaj, Şut (`Vodă 90+1) – Tudoran (`Maxin 46), C. Ionică. Rezerve neutilizate: Rz. Stanca – Brînzan, Măicăneanu, Dănescu. Antrenor: Adrian Bogoi
UTA: Bodea – D. Dan, Al. Manea, Markovic (Mih. Roşca `74), Burlă – I. Tănase, Jorza (Prună `71) – Petra, Buia (Stahl `58), Hlistei – Curtuiuş (cpt.) Rezerve neutilizate: Barna – A. Iuga, D. Popa, Dinculescu. Director tehnic: Ionuţ Popa; Antrenor: Cristian Todea
Eliminat: Ionuţ Tănase `84 (cumul de cartonaşe galbene)
Arbitru: Marius Chiţu (Târgovişte); Asistenţi: Adrian Vornicu (Iaşi) şi Romică Bîrdeş (Piteşti).