Mai aproape de locul 9

439

Echipa de handbal a Energiei a încheiat sezonul regulat cu un succes în deplasarea de la Focșani, acolo unde trupa antrenată de Sorin Bârză s-a impus cu 29-25 (14-10).
Deși au marcat primele două goluri ale meciului, cei de la Energia s-au văzut conduși cu 8-5 în minutul 13. Gorjenii s-au trezit însă la timp și până la pauză au jucat aproape fără greșeală marcând de două ori, timp în care au mai scos mingea din propria poartă doar de două ori. Cu un avantaj de patru goluri la jumătatea partidei, jucătorii Energiei au apăsat pe accelerație în debutul reprizei secunde și cu 10 minute înainte de final aveau un avantaj de 11 goluri. Finalul a aparținut însă gazdelor de la CSM Focșani, care au revenit puternic, dar nu aveau cum să surmonteze un handicap atât de mare, ultima sirenă găsindu-i la patru goluri în spatele Energiei.
Poate mai dramatic decât ceea ce s-a jucat la Focșani a fost ceea ce s-a întâmplat la Baia Mare, acolo unde Minaur a ratat prezența în play-off încasând un gol în ultima secundă, gol cu care a remizat cu HC Adrian Petrea Reșița. Minaur nu a putut astfel să profite de înfrângerea suferită de Dunărea Călărași și a rămas în play-out, spre bucuria celor de la Energia, care și-a mărit în acest fel șansele de a termina campionatul pe locul 9.
Sezonul regulat este încheiat de Energia pe locul 11, însă trupa gorjeană începe bătălia din play-out de pe locul 9 și cu un avantaj important față de echipa următoare. Cum în play-out se începe cu punctajul obținut în jocurile directe, Energia are acum 24 de puncte, în vreme ce următoarea echipă este Minaurul, care a strâns 19 puncte din partidele directe cu echipele din play-out. Vasluiul are 16 puncte, Ploieștiul are 14, Focșaniul 13, iar Galațiul nu are decât un singur punct.