Mergea a triumfat la Madrid!

447

În turneul manageriat de românul Ion Țiriac, gorjeanul Florin Mergea a reușit să triumfe câștigând competiția de dublu masculin alături de Rohan Bopanna.
În finala turneului de la Madrid, dublul din care face parte și gorjeanul nostru s-a impus cu mari emoții în fața dublului format din Marcin Matkowski și Nenad Zimonjici, scor 6-2, 6-7(5), 11-9. Victoria a venit greu, deși mai întreg meciul a fost la îndemâna dublului din care face parte Mergea. Primul set a fost adjudecat fără drept de apel după care, în cel de-al doilea s-a intrat în tie-break. Deși au luat un prim mini-break, Mergea și Bopanna au pierdut setul secund și s-a intrat în super tie-break. Mergea și Bopanna au intrat spectaculos în super tie-break, au condus cu 6-0, însă adversarii lor au reușit să revină și să preia conducerea, 9-8, moment în care au avut și minge de meci. Florin și Bopanna n-au cedat, iar victoria finală le-a aparținut.
„Țin să mulțumesc în mod deosebit fanilor români care ne-au susținut mereu aici. Ne-am simțit incredibil și nu ne rămne decât să revenim aici la anul pentru a încerca să câștigăm din nou”, a declarat Mergea imediat după victoria din ultimul act al competiției din capitala Spaniei.
Florin Mergea este acum la al patrulea turneu câștigat la seniori în ultimii doi ani, după ce s-a impus la Viena  în 2013, și la Hamburg și Vina del Mar în 2014. Succesul de la Madrid și evoluțiile constant bune din acest an le dau speranțe lui Mergea și Bopanna de a prinde o participare la Turneul Campionilor de la finalul anului. Odată cu victoria din ultimul act al turneului de la Madrid, dublul a obținut 1.000 de puncte în clasamentul ATP, iar în conturi au intrat și 247.560 de dolari.