Minerul Motru, victorioasă

576

Liga a 3-a a programat în weekend meciurile rundei a șasea, echipele gorjene evoluând pe teren propriu. Minerul Motru a reușit să-și treacă în cont trei puncte în meciul contra lanternei roșii a seriei, CS Ineu. Tobă și Ghighilicea, ultimul din penalti, au marcat în ultimele 20 de minute ale partidei și echipa antrenată de Ion Alecu a urcat pe locul 9 în clasament, cu 8 puncte adunate în șase etape. Cealaltă echipă gorjeană a seriei, Pandurii II Târgu Jiu, nu a reușit mai mult de o remiză pe teren propriu, la Rovinari, având în față de Măgura Cisnădie. Oaspeții au deschis repede scorul prin Tătar, în minutul 9, și tot acesta a dus scorul la 0-2 în minutul 21. Dănăricu a reușit să reducă din handicap marcând în minutul 38, iar după pauză, în minutul 69, Șandru a readus egalitatea pe tabela de marcaj.
Etapa viitoare propune meciuri extrem de tari pentru echipele gorjene, adversarele venind din primele patru clasate. Minerul Motru se deplasează la Vulturii Lugoj, în vreme ce Pandurii II va evolua la Timișoara, contra celor de la ASU Politehnica.