Sport

Musteţ, cel mai tânăr campion gorjean!

| 08 mai 2017, 00:00 | 1 coment |

Rezultat de excepţie pentru CS Pandurii Târgu Jiu la Campionatul Naţional de Box pentru Cadeţi. Andrei Musteţ a reuşit, la 14 ani, să se impună la categoria 56 de kilograme. Competiţia s-a desfăşurat în perioada 2-7 mai 2017 la Brezoi, Vâlcea. Cea mai mică vârstă a pugiliştilor prezenţi la eveniment a fost 13-14 ani, la întrecere participând peste 136 de boxeri de la majoritatea cluburilor din ţară. Andrei a câştigat prin abandon primul meci, în a doua repriză, învingându-l pe Mario Vasile de la Clubul Sportiv Municipal Călăraşi, iar în semifinală a câştigat tot prin abandon, în prima repriză, la Alexandru Cozma de la Clubul Sportiv Cernavodă. Sportivul nostru a devenit campion naţional după ce s-a impus, clar, la puncte în faţa lui Darius Cristea de la CSS Hunedoara. Tânărul pugilist “de aur” este pregătit de antrenorii emeriţi Leontina şi Ninel Geică. Musteţ este elev în clasa a VIII-a la Şcoala Generală din Bumbeşti-Jiu. Face antrenamente la sălile din Bumbeşti-Jiu şi Târgu-Jiu, iar antrenorii lui speră să facă parte din lotul naţional al României şi să participe la Campionatele Europene de Cadeţi din luna iulie.