Pandurii, cinci meciuri fără victorie

557

Pandurii Târgu Jiu a bifat încă o remiză în Liga a doua, 1-1 în restanţa cu CS Baloteşti. Rezultatul nu-i ajută foarte mult pe gorjeni, care rămân cea mai slabă formaţie activă din eşalonul secund. De asemenea, echipa condusă de Adrian Bogoi a rămas fără victorie în 5 meciuri, prelungind astfel “seceta” care a întors-o în subsolul clasamentului. Gazdele au deschis scorul după numai 70 de secunde, Adrian Şut finalizând o acţiune pe care a pornit-o de la centrul terenului. Ilfovenii şi-au revenit greu din şocul primirii golului, iar alb-albaştrii puteau înscrie din nou prin Ionică (`6) şi Raiciu (`16). La rândul său, Şut putea realiza dubla în minutul 20, dar Eşanu a respins în corner mingea trimisă de mijlocaş. Amfitrionii au avut şi un gol anulat, Tudoran fiind semnalizat în afara jocului (`27). De altfel, gorjenii au controlat ostilităţile în prima parte, repriză în care vizitatorii şi-au creat o singură oportunitate clară, dar Stanca a parat efortul lui Ion (`39). În minutul 49, fostul pandur Ovidiu Herea a reuşit să înscrie, dar nici golul său nu a fost validat pe acelaşi motiv. Din nefericire, Herea s-a revanşat în minutul 69, când a egalat cu un şut din careul lui Stanca. CS Baloteşti a părut formaţia mai mulţumită de acest punct, iar tragerile de timp ale ilfovenilor au dus şi la eliminarea lui Lemac, care a văzut roşu direct, în prelungiri, după ce i-a aplicat o lovitură în ceafă lui Alexandru Gheorghe. Partida s-a încheiat fără alte faze notabile, iar pandurii rămân cu o palidă consolare, aceea că în weekend vor obţine 3 puncte la masa verde.

Bogoi: “ Va trebui să câştigăm meciurile de acasă”
Antrenorul Pandurilor, Adrian Bogoi, nu a apăsat încă “butonul de panică” după remiza cu Baloteşti. Tehnicianul gorjenilor este însă conştient că trupa noastră trebuie să se descurce mult mai bine pe teren propriu. Bogoi a avut şi o supărare, cauzată de faptul că Lemac nu s-a comportat sportiv. “Am avut multe ocazii, în special în prima repriză. Din păcate pentru noi s-a terminat 1-1. Aveam nevoie de cele trei puncte, dar nu schimbă prea mult datele problemei această remiză. Mai sunt etape de disputat, dar va trebui să câştigăm meciurile de acasă. Lemac va plăti pentru gestul său. Trebuia să-şi vadă de jocul lui”, a spus Bogoi. Antrenorul oaspeţilor, Augustin Călin, a avut numai laude pentru panduri la finalul jocului. Fostul fotbalist al Universităţii Craiova a declarat că trupa gorjeană nu va retrograda dacă evoluează ca în meciul de joi. “Felicit adversarii pentru jocul prestat. Ne-au surprins cu vivacitatea lor, cu agresivitatea lor, chiar prin posesie. Mă şi întrebam, pe parcursul primei reprize, cum poate o asemenea echipă să fie în subsolul clasamentului. Ne-au dominat clar în prima parte. În repriza secundă ne-am dat şi noi seama ce avem de făcut şi am reuşit să egalăm. Am mai avut şi un gol anulat, pe nedrept, zic eu. După cum a decurs prima repriză, e clar că nu e echitabil rezultatul. Noi suntem o echipă pragmatică, nu prea ne intereseză să facem spectacol, ci să obţinem puncte. Acest egal e foarte important pentru noi, fiindcă e obţinut pe terenul unei echipe bune, cu care ne luptăm pentru evitarea retrogradării”, a precizat Augustin Călin.

Pandurii Târgu Jiu – CS Baloteşti: 1-1 (1-0)
Stadion: Minerul (Motru)
Au marcat: Adrian Şut `2 / Ovidiu Herea `69
Pandurii: Rz. Stanca – Băjan, Turda, Celea, Cr. Munteanu (cpt.) – D. Pîrvulescu (Maxin `73), Raiciu, Brînzan, Şut – C. Ionică, Tudoran (B. Lemac `52). Rezerve neutilizate: Moga – Vodă, Cenaj, Goşa, Dănescu. Antrenor: Adrian Bogoi. Eliminat: Brian Lemac `90+3 (roşu direct)
Baloteşti: Eşanu – C-tin. Dedu (Al. Gheorghe `67), Flămânzeanu, Marciuc, N. Filip – M. Neagu (Cl. Herea `46), Ov. Herea, L. Ion (cpt.), C. Mihai (P. Ioniţă `85) – Eug. Nica, Val. Andrei. Rezerve neutilizate: Iordan – Mirescu, C. Novac, F. Paraschiv. Antrenor: Augustin Călin.
Arbitru: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova); Asistenţi: Casian Băla şi Alina Mihoc (ambii din Arad).