Pandurii, din nou pe pantă descendentă – Puși la colț de studenți

447

Mitul invincibilității în fața “șepcilor roșii” a fost spulberat. La fel și cel al rezultatelor bune obținute cu Grigoraș departe de banca de rezerve. Pandurii au cedat la Cluj și s-au afundat din nou în zona roșie a clasamentului.

Fără dirijor, cu Răduț ținut acasă de o ruptură musculară, orchestra lui Grigoraș a falsat pe Cluj Arena. Pandurii a încercat un nou sistem, cu două vârfuri, dar U Cluj s-a dovedit a fi de o altă factură decât Oțelul, așa că Matulevicius și Roman n-au mai zburdat așa cum o făceau în urmă cu o săptămână.
Viveiros a anunțat încă din start că U Cluj vrea victoria, dar șutul brazilianului din colțul careului de 16 metri a lovit bara transversală la doar câteva zeci de secunde de la start. Pandurii a replicat cu un șut bun al lui Anton, de la mare distanță, scos greu în corner de Veselovski, și cu o lovitură de cap a lui Elton, trimisă însă pe lângă buturi. Stanca a fost providențial la o deviere nefericită a lui Roman, portarul pandur scoțând greu în corner din fața lui Viveiros în minutul 14. Apoi jocul s-a liniștit și doar cu șuturi de la distanță s-a mai încercat forțarea schimbării tabelei de marcaj. Veselovski s-a opus în minutul 26 șutului frumos al lui Mihai Roman, portarul șepcilor roșii scoțând mingea din vinclul porții, în vreme ce Lungu, în minutul 29, a trimis mult peste poartă din poziție favorabilă. Când pauza părea să găsească cele două echipe la egalitate, apărarea pandură a fost făcută șah-mat de o centrare de pe stânga, o minge întoarsă în centrul careului de Achim și o reluare simplă a lui Cristocea din 7-8 metri.
Cu golul înscris pe final de repriză, U Cluj a stat la cutie în partea a doua mulțumindu-se să-și apere avantajul fragil luat după golul lui Cristocea. Grigoraș a schimbat benzile, Buleică și Nicoară fiind practic fără aport în prima parte a meciului, dar și sistemul. I-a păstrat pe Roman și Matulevicius, cu primul ceva mai retras și a mai urcat un om în linia mediană, Elton jucând mai avansat după introducerea lui Mevlja. Pandurii a fost mult mai prezentă în jumătatea clujenilor și au început să apară și ocaziile importante pentru gorjeni. Totuși, Matulevicius a fost imprecis la finalizare și a ratat o ocazie mare reluând cu capul, din 6 metri, centrarea perfectă a lui Shalaj din minutul 75, asta după ce două șuturi ale lui Nistor nu s-au transformat decât în două cornere. Și dacă Pandurii n-a reușit să înscrie, au făcut-o din nou gazdele, Kovacs, proaspăt intrat pe teren, a găsit geometria perfectă pentru un gol a la Del Piero în minutul 81, Stanca neavând ce face la reluarea clujeanului din colțul careului de 16 metri. Meciul se putea relansa pe final, dar reluarea lui Matulevicius din interiorul careului a lovit doar bara, iar Roman, la doar un metru de poartă, nu a putut schimba traiectoria mingii pentru golul care să facă meciul mai palpitant în ultimele sale secvențe.

Ogăraru, mulțumit la primul succes
George Ogăraru își putea încheia mandatul la cârma clujenilor dacă nu câștiga meciul cu Pandurii, fostul stelist reușind însă să-și salveze postul. “A fost ca o descătușare, ne doream această victorie. Când muncești și nu găsești răsplata muncii, e frustrant. Ne-am îndeplinit sarcinile foarte bine. Atât titularii cât și cei care au intrat pe parcurs pe teren și-au făcut bine treaba. Le-am spus jucătorilor că trebuie să dea totul atunci când intră pe teren, că merită să fie în această echipă. Cristocea e un jucător cu experiență, care ne ajută și el atât cât poate. Sunt foarte importante aceste puncte, nu doar de moral, ci și pentru clasament, pentru că este un an special și orice punct este foarte important”, a declarat antrenorul “șepcilor roșii” după succesul obținut în partida cu Pandurii.

Dinu, nemulțumit de atitudine
Secundul lui Grigoraș, Marian Dinu, crede că unii dintre jucătorii săi s-au văzut prea devreme scăpați de griji și deja învingători la Cluj după victoria de acasă cu Oțelul. “Nu a mers mai nimic la acest meci. După partida cu Oțelul am crezut că am rezolvat totul și se vede că nu a fost așa. Diferența a făcut-o atitudinea. Am avut ocazii bune, dar am suferit la atitudine și angajament. Gazdele au avut cinci cartonașe galbene, în vreme ce noi doar unul și acest lucru spune foarte mult despre atitudine, e clar, ei au arătat că și-au dorit mai mult această victorie”, a declarat Marian Dinu după meciul pierdut la Cluj în fața studenților ardeleni. Acesta a mai spus că succesul contra gălățenilor nu a schimbat în bine jocul echipei și ar trebui luate unele măsuri: “Așa nu se poate! Evoluția a fost sub așteptările noastre. Nici la meciul cu Oțelul n-am făcut un joc bun decât în a doua repriză. Sunt lucruri care ne pun pe gânduri”, a încheiat antrenorul secund al Pandurilor.

Universitatea Cluj – Pandurii Târgu Jiu 2-0 (1-0)
Stadion “Cluj Arena”, Cluj Napoca, spectatori: 2.000
Au marcat: Cristocea (min. 42), Kovacs (min. 81)
U Cluj: Veselovski – Ciupe, Ninu, Skvorc, Mușat – Lungu, Bucșă – Viveiros (min. 76 Ceppelini), Cristocea (min. 80 Kovacs), Achim (min. 51 Paulinho) – Gravenberch. Antrenor: George Ogăraru.
Pandurii: Stanca – Pleașcă, Elton, Erico, Momcilovic – Buleică (min. 46 Mevlja), Anton (min. 72 Predescu), Nicoară (min. 46 Shalaj) – Roman, Matulevicius. Antrenor: Petre Grigoraș.
Cartonașe galbene: Achim (min. 39), Bucșă (min. 44), Cristocea (min. 55), Ceppelini (min. 85), Paulinho (min. 90) / Shalaj (min. 56)
Arbitri: Istvan Kovacs – Mircea Grigoriu, Bogdan Gheorghe.