Pandurii, eliminată dramatic din Cupă!

615

Echipa de fotbal Pandurii Târgu Jiu a ieşit din Cupa României după primul meci disputat. Gorjenii au fost învinşi în Banat, în faţa a 1.000 de spectatori, de CSM Şcolar Reşiţa, după executarea loviturilor de la 11 metri. Scorul în timpul regulamentar a fost 1-1, cele două reuşite fiind marcate în primele 7 minute. Gazdele au punctat primele prin Velcotă (`6), peste numai un minut Dodoi restabilind egalitatea. Scenariul s-a repetat şi în reprizele adiţionale. În minutul 93 Himcinschi i-a readus în avantaj pe “rossoneri”, dar Dănăricu a replicat până la întreruperarea timpului suplimentar (`99). Bănăţenii s-au dovedit mai inspiraţi la loviturile de departajare, Rus fiind singurul care a ratat ţinta de la 11 metri.

CSM Şcolar Reşiţa – Pandurii Târgu Jiu: 3-2 (1-1)
Reşiţa: Zimmermann – Szijj, Dulap, Doda, Liuba (cpt.) – Vaştag – Negoescu, Bresneni, Poiană, Velcotă – Himcinschi. Au mai intrat Costescu, Muselin, Costin, Beloescu. Rezerve neutilizate : Petruţ – Iova, Bloju. Antrenor: Lucian Dobre.
Pandurii: D. Popescu – Vodă, D. Lung, Celea, Vasilescu – Raiciu, Brânzan, Tudoran – Dodoi, Şendroiu, Durkovic. Au mai intrat: Pîrvulescu, Rus, Bujor, Dănăricu. Rezerve neutilizate: Jianu,Turda, Şut. Antrenor: Marcel Ploaie