Pandurii II, eșec nemeritat în cupă

468

Pandurii II nu a putut continua parcursul în Cupa României, deși a avut o prestație curajoasă în fața echipei secunde a celor de la CSU Craiova.

CSU II Craiova – Pandurii II Târgu Jiu 2-1 (0-1)
Stadion: Isalnita, spectatori: 500
Au marcat: Mazarache (min. 50), Armășelu (min. 90+2) / Lăzărescu (min. 4 -autogol)
CSU II: L. Popescu – Ghincea, Ciocoteală, Lăzărescu, Briceag – Iuga (min. 69 Armășelu), Gârbiță, Bancu (min. 46 Jurj) – Scarlat (min. 46 Petre), Mazarache, Manea. Antrenor: Daniel Mogoșanu.
Pandurii II: Lazar – Trifu, Erico da Silva, Brânzan, Trocan (min. 46 Negrescu) – A. Dan, Bârlan, V. Munteanu (min. 60 Șendroiu), Dodoi (min. 78 Mărgărit), Pârcălabu, Cocină. Antrenor: Claudiu Mocioi.
Arbitri: Micloșină Dorian – Nistoran Răzvan, Haramuz Silviu (toți din Reșița)
Cartonaș roșu: Cocină 74

Trupa lui Claudiu Mocioi și Cristi Popescu a început perfect meciul disputat la Ișalnița, în fața a circa 500 de spectatori, iar tabela s-a modificat rapid. Lăzărescu a deviat în propria poartă o centrare a lui Valentin Munteanu în minutul 4 și pandurii mici porneau cu dreptul în meci. Pe cât de repede au deschis pandurii scorul, pe atât de repede a venit și golul egalizator după revenirea de la cabine, în minutul 50 Mazarache punctând pentru 1-1. Partida curgea spre un egal ce ar fi adus prelungiri, însă în ultimele secunde ale timpului suplimentar arătat de arbitri, CSU 2 Craiova a punctat decisiv. Armășelu a marcat golul de 2-1, gazdele au privilegiul de a merge mai departe, în vreme ce Pandurii II privește acum doar spre campionatul ce începe la sfârșitul acestei săptămâni și la Liga a 3-a. De menționat este și faptul că Pandurii II a evoluat în ultima parte a meciului cu un om în minus pe teren după ce Cocină a fost eliminat în minutul 74.
La meciul celor de la Pandurii II a fost în tribune și președintele Pandurilor, Narcis Răducan urmărind la lucru jucătorii care vin din spate spre prima echipă. Președintele gorjenilor s-a declarat mulțumit de ceea ce a văzut și spune că și antrenorul craiovenilor, Sorin Cîrțu, a felicitat echipa târgujiană: “Am fost la meciul CSU 2 – Pandurii 2 și mi-a plăcut mult meciul, rezultatul nu mi-a plăcut. Au jucat foarte bine, au avut ocazii, ritm. Mi-au plăcut. Cei de la Craiova sunt ceva mai mici, dar am fost net peste ei. Ne-au lăudat și Sorin Cîrțu. o să încerc să merg la cât mai multe meciuri ale lor. Erico a jucat foarte bine și în atac și apărare. Depinde de Edi, ce vrea el, este important ca la prima apariție să fie în regulă. S-a văzut că se simțea bine, a fost un meci de Divizia C, dar mi-a plăcut cum s-a mișcat”, a declarat Narcis Răducan.