Pandurii, înfrângere grea în Moldova

640

Pandurii Târgu Jiu a pierdut un meci extrem de important la Suceava şi a revenit pe loc direct retrogradabil. Deşi un succes pe pământ moldav i-ar fi scutit, în mare parte, pe gorjeni de griji, iar amfitrionii ar fi fost ca şi căzuţi în eşalonul terţ, formaţia noastră nu a putut obţine nici măcar un punct în confruntarea de sâmbătă. Echipa lui Florentin Petre a deschis scorul în minutul 16, când Marius Matei a înscris din 4 metri după o acţiune frumoasă a lui Cerlincă. Gazdele şi-au majorat avantajul în minutul 32, când Turda şi-a trimis balonul în proprie poartă după o cursă de 40 de metri a lui Secrier, care a centrat pe jos. Speranţele oaspeţilor au fost reaprinse la scurt timp după pauză, în urma unui corner. Cristian Munteanu a fost primul la minge şi l-a bătut pe portarul advers din numai 3 metri (`47). Moldovenii au revenit însă rapid la două goluri avans. În minutul 59, Stănescu a marcat cu un şut plasat, în dreapta lui Moga, după o acţiune personală de efect. Formaţia noastră a replicat în minutul 71, când Lemac a marcat la prima atingere de balon după ce fusese găsit de mingea lui Maxin. Din păcate, gorjenii nu au izbutit şi egalarea, asta deşi Lemac a mai avut o oportunitate bună la scurt timp după gol, dar Began a respins în corner şutul expediat la colţul scurt (`72).

Adrian Bogoi: “Facem greşeli multe”
După joc, antrenorul Pandurilor, Adrian Bogoi a declarat că echipa pe care o conduce trebuie să fie mai concentrată în ultimele etape. Bogoi a spus din nou că trupa gorjeană face prea multe erori, iar adversarii nu oferă “cadouri” pentru a echilibra situaţia. “Am făcut foarte multe greșeli în apărare, dar ăsta este fotbalul. Se va juca până la ultima etapă. Abordăm fiecare meci la victorie și ne dorim cele trei puncte, dar facem și greșeli multe. După o deplasare foarte lungă, jocul nostru a fost slab. Noi nu primim cadouri, dacă vrem să câștigăm trebuie să luptăm pe teren”, a afirmat tehnicianul. În schimb, antrenorul Forestei, Florentin Petre, a declarat că este îngrijorat de subţirimea lotului pe care îl are, dar fotbaliştii săi vor lupta până în ultima clipă pentru salvare. “Este prima luptă dintr-un război pe care îl avem de disputat până la finalul campionatului. Mai sunt 4 meciuri foarte importante pentru economia a ceea ce ne-am propus. Am 10-12 jucători şi cu aceştia merg până în pânzele albe, mă rog la Dumnezeu în fiecare seară să nu mi se accidenteze vreunul. M-a mulţumit foarte mult cum am gestionat aşezarea în teren. Le-am explicat de la început că dacă le vom închide spaţiile şi le vom da doar marginile vom avea numai de câştigat”, a spus Petre.
Revenind la gorjeni, a fost o rundă nefastă pentru formaţia lui Adrian Bogoi. Învinsă la Suceava, pe Pandurii nu au ajutat-o nici rezultatele etapei, Miroslava şi Metaloglobus reuşind două succese extrem de importante. Formaţia noastră va evolua miercuri, 16 mai, pe teren propriu cu Luceafărul Oradea.

Foresta Suceava – Pandurii Târgu Jiu 3-2 (2-0)
Stadion: Areni (Suceava);
Foresta: Began – O. Onofraş, Opriş, Makriev, Secrier (Netea `87) – Vl. Stănescu, Dănilă – Cerlincă (Rob. Martin `45), Sumanariu, Lupuşor – M. Matei (cpt.). Rezerve neutilizate: Seb. Bîlbă – Muşea, Dărăban. Antrenor: Florentin Petre.
Pandurii: Moga – Celea, Turda, Cr. Munteanu (cpt.), Al. Vasilescu – Raiciu (Vodă `89), Brînzan – Băjan (D. Pîrvulescu `66), Cenaj, Maxin – C. Ionică (B. Lemac `70). Rezerve neutilizate: Rz. Stanca – Măicăneanu, Tudoran, Dănescu. Antrenor: Adrian Bogoi
Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare); Asistenţi: Alexandru Midvichi şi Mihăiţă Necula (ambii din Bucureşti).