Pandurii lui Stoican au produs prima surpriză

544

Pandurii Tg-Jiu a remizat cu FC Anzhi Makhachkala în primul meci amical din stagiul de pregătire din Antalya, scor 1-1. Partida de verificare a fost programată pe terenul Kempesi din Belek, pe care echipa din Rusia se şi antrenează. Antrenorul Flavius Stoican a rulat tot lotul avut la dispoziţie, folosind două echipe diferite în cele 90 de minute. Ruşii au marcat primii, în minutul 33, iar gorjenii au ratat un penalti în minutul 45 prin Surugiu. Pandurii a egalat însă în actul secund, prin atacantul Daniel Mărgărit (60`). Jucătorul împrumutat la ASU Poli în prima parte a sezonului a înscris printr-un şut puternic de la marginea careului. Următorul meci amical al formaţiei noastre este programat vineri, 20 ianuarie, tot la Belek, în compania echipei Kryliya Sovetov Samara (Liga I Rusia – Loc 12). “Ne pregătim bine, avem condiții excelente de antrenamente și sperăm să ne fie bine atunci când vor începe meciurile oficiale. Nu disperăm. Nu suntem speriați de bombe, nici la propriu, nici la figurat”, a spus Flavius Stoican după meci.

Pandurii – Anji Mahacikala (Rusia) 1-1
Pandurii în repriza I: Stanca – Brînzan, Ene, Fl. Ilie, Buşu – Surugiu, Erico da Silva, Stana, Păcurar – Firţulescu, Dodoi
Repriza a II-a: Daniel Popescu (Răzvan Negrilă 65`) – Ionuţ Trocan, Ionuţ Tătaru, Ionuţ David, Laurenţiu Tudor, Bogdan Dănăricu, Ionuţ Zaina, Cosmin Mihai, Cătălin Hlistei (Rodemis Trifu 75`), Adelin Pîrcălabu, Daniel Mărgărit (Yasin Hamed 75`)