Performanță majoră pentru Energia și în campionat – Trupa lui Constantinides, prima semifinalistă

503

După ce a uimit lumea baschetului european cu evoluțiile, rezultatele și calificarea obținută în Final Four-ul EuroChallenge, Energia face pași importanți spre o performanță majoră și în competiția internă, acolo unde a ajuns în semifinale fără a fi învinsă în primul tur din play-off.

După cele două victorii de la Târgu Jiu, echipa de baschet a Energiei a reușit să încline definitiv balanța în favoarea sa în sfertul de finală cu BCM U Pitești câștigând și primul meci disputat în Trivale, un joc care a și încheiat seria cu echipa argeșeană, elevii lui Constantinides mergând în semifinale după un sec 3-0 obținut în fața ocupantei locului 5 din clasamentul sezonului regulat.

Încă un start foarte slab
Energia a început foarte slab meciul, gazdele au condus cu 9-0 și 20-4, dar jucătorii echipei gorjene au găsit puterea de a reveni în joc și primul sfert s-a terminat cu scorul de 24-14. Aruncările de trei puncte reușite de gazde i-au pus pe gorjeni în postura de a nu se putea apropia foarte mult de BCM U Pitești în ciuda faptului că încă din sfertul doi Energia a dat semne de revenire. Reușitele de la distanță semnate de Sutalo și duelurile câștigate sub panou de Stevan Milosevic au făcut ca la pauza mare să consemnăm o diferență de 15 puncte între cele două echipe. Energia a ieșit însă mult mai determinată de la cabine, a avut un sfert trei senzațional, câștigat cu 29-15, iar ultimele minute se anunțau extrem de încinse. Elevii lui Constantinides au preluat conducerea în sfertul patru, s-au detașat la şapte puncte cu două minute înainte de final și mai aveau cinci puncte în fața piteștenilor și cu 17 secunde înainte de final. Totuși, gazdele au cedat greu și doar după ce au dat emoții fanilor gorjeni cu o serie de coșuri de trei puncte ce au încins ultimele secunde. Energia a găsit însă resurse să-și păstreze un avantaj minim până la final, avantaj care o trimite între cele mai bune patru echipe ale campionatului și îi oferă în același timp și posibilitatea de a pregăti în liniște, cu câteva zile în plus de antrenament, Final Four-ul din EuroChallenge.
Pentru semifinale, Energia așteaptă un adversar din confruntarea dintre Asesoft Ploiești și BC Timișoara.

BCM U Pitești – Energia Târgu Jiu 85-86 (24-14, 24-19, 15-29, 22-24)
Sala “Trivale”, Piteşti, spectatori: 1.000.
BCM U: Stevan Milosevic (27), Sutalo 20, Ross 18, Maric 10, Kovac 5, Djapa 3, Orbeanu 2, Stănescu, Neguţ, Alexiu, Chirof, Fraseniuc.
Antrenor: Hristu Şapera.
Energia: Watson (18), Glyniadakis (18), Troupe (16), N. Milosevic (14), Karpelesz (11), Mack (9), Darby, Aktaș, Vlaicu, Minea, Bratoloveanu, Omer. Antrenor: Antonis Constantinides.
Arbitrii: Marius Ciulin, Laszlo Bukuresti, Dragoş Nicolae.

Rezultatele Energiei în Turul 1 al play-off-ului:
Energia Târgu Jiu – BCM U Pitești 76-74 (13-19, 21-15, 19-22, 23-18)
Energia Târgu Jiu – BCM U Pitești 89-77 (25-25, 28-21, 17-9, 19-22)

Programul semifinalei Energiei în LNMB:
Meciul 1 – 29 aprilie (miercuri)
Meciul 2 – 30 aprilie (joi)
Meciul 3 – 6 mai (miercuri)
Meciul 4 – 7 mai (joi)
Meciul 5 – 11 mai (luni)
Dacă adversară va fi Asesoft, primele meciuri se vor disputa la Ploiești, iar dacă semifinalistă va fi BC Timișoara, seria va începe la Târgu Jiu.