Pîşcu şi Garcea, victorie clară la Corcova Trail Race!

744

Elevii pregătiţi de antrenorul emerit al clubului Pandurii, Ion Bură, au câştigat fără probleme competiţia desfăşurată la sfârşitul săptămânii la Corcova. Adrian Garcea şi Andreea Pîşcu au obţinut locul I la Openul Masculin, respectiv Openul Feminin. Adrian Garcea a reuşit un timp de 56 de minute şi 21 de secunde, iar Andreea Pîşcu 1 oră, 4 minute şi 7 secunde.
Corcova Trail Race este o competiţie fondată în anul 2013, care s-a bucurat de un interes important din partea comunităţii alergătorilor, datorită locului de desfăşurare, dar şi pentru că, an de an, adună atleţi foarte valoroşi din ţară. Este de menţionat că această întrecere este prima de alergare prin vie din România. andreea PISCU
“În urma concursului de Campionat Naţional, care s-a desfăşurat la Vatra Dornei, sportivul Adrian Garcea s-a calificat pentru Campionatul Mondial de Alergare Montană-Cross, care va avea loc în Bulgaria, la Sapareva Banya. Şi atunci, am fost într-un program de pregătire, în cantonament, la Piatra Arsă, unde se antrenează lotul naţional de atletism. Ne-am pregătit foarte bine, iar la sosirea din cantonament a avut loc un concurs de cross aproape de Motru, la Corcova, în care au alergat foarte mulţi sportivi de lot naţional. Sportivii prezenţi, Adrian Garcea şi Andreea Pîşcu au câştigat locurile I, detaşat. Surprinzător, Adrian Garcea i-a bătut cu aproape 10 minute pe cei mai buni seniori, el fiind încă junior de categoria a doua, iar Andreea Pîşcu s-a clasat pe locul 5 la seniori, unde au concurat şi băieţii, şi locul I la senioare. S-a comportat excelent! Pe locul 2 a fost o sportivă de la noi din Tg-Jiu, Elena Moagă, care s-a clasat la aproape 6-7 minute de Andreea”, a spus Ion Bură.
Antrenorul de atletism a mai declarat că pentru sportivii săi urmează o perioadă încărcată: “Voi participa la campionatul mondial împreună cu Adrian Garcea. Echipa României de juniori va încerca să obţină o medalie la Campionatul de Cross – Alergare montană, dar noi avem în perspectivă şi Campionatul Naţional de Cross şi Campionatul Balcanic de Cross, iar apoi, în decembrie, zic eu că se vor califica amândoi sportivii pentru Campionatele Europene de Cross. Andreea, în perioada următoare va avea Campionatul Balcanic de Semimaraton, Campionatul Naţional de Cross, de asemenea, va avea un concurs internaţional în Armenia, la Erevan, în care anul trecut s-a clasat pe podium şi acum sperăm să câştige semimaratonul. Ea este încă la o categorie mică, categoria tineret-fete, dar va concura şi la senioare”.