Poli s-a impus clar la Târgu Jiu

416

Trupa lui Liviu Andrieș nu a repetat evoluțiile bune din ultimele două meciuri și a cedat fără drept de apel confruntarea cu Poli Timișoara.
Energia a început extrem de slab, primele 15 minute aducând doar două goluri în poarta oaspeților. Meciul a fost echilibrat doar până spre finalul primei reprize, în minutul 23 tabela arătând că Energia ar fi în joc, scor 8-9, însă a fost doar o iluzie. Oaspeții au arătat ca o echipă ce știe ce vrea, s-a apărat foarte bine, iar pe contre a fost ucigătoare. După ce la pauză aveaupatru goluri avans, acesta a fost mărit la șapte după doar trei minute din mitanul secund, iar această diferență s-a menținut până la final, când tabela a indicat un rușinos 26-33, rezultat care a ucis orice speranță a gorjenilor de a mai evita barajul.
Energia va începe returul play-out-ului în acest week-end, trupa lui Andrieș primind vizita celor de la CSU Suceava într-un meci capital pentru evitarea ultimului loc, poziție care conduce spre retrogradarea directă.

Energia Târgu Jiu – Poli Timisoara 26-33 (10-14)
Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 250
Energia: Șelaru, Antonaru – Kekezovic (3), Stoica (6), V. Popescu, Sifre (2), Mota (2), Enache (2), Giotoiu (1), Stankevicius (1), Rodrigues, Acatrinei (9). Antrenor: Liviu Andrieș.
Poli: T. Stănescu, Vîlceanu, Daskalovski – C. Leordean (4), Timofte (4), Chikovani (6), Țt. Leordean, Grigoraș (4), Ursu (1), Szentpeteri (1), Irimescu (9), Fenici (4), Ciubotariu, Kaftin, Sânteiu, Halcă. Antrenor: Pero Milosevic.
Arbitri: Adrian Georgescu și Mihai Moldoveanu.