Răpuşi de Clinceni!

545

Pandurii Târgu Jiu a înregistrat al doilea eşec consecutiv din retur. Trupa lui Adrian Bogoi a cedat pe terenul formaţiei Academica Clinceni, scor 3-1. Gazdele au deschis scorul prin Costin Gheorghe, care l-a învins pe portarul gorjenilor cu un şut puternic de la 16 metri (`35). La numai un minut distanţă, ilfovenii şi-au dublat avantajul. O acţiune rapidă l-a adus pe Alexandru Popescu în postura de a finaliza, după ce Stanca respinsese şutul lui Mihalcea. Pandurii au revenit în meci în partea secundă, iar Băjan a redus din diferenţă după o lovitură de la 11 metri (`52). Tot un penalty a stabilit soarta punctelor în minutul 63. Mihalcea a fost faultat în careul pandurilor, iar Barbu a transformat, fără emoţii, păcălindu-l pe căpitanul Pandurilor.

Academica Clinceni – Pandurii Târgu Jiu: 3-1 (2-0)
Stadion: Clinceni – Arena 1 (Clinceni – Ilfov)
Academica: Ureche – Fl. Achim, Găină, Dobrescu, Paţurcă (`83, Gal), Bg. Barbu, C. Gheorghe (cpt.) (`62, Blejdea), Târşa, Vl. Mihalcea, Al. Popescu (`72, Gliga), Hreniuc. Rezerve neutilizate. Oct. Vâlceanu – Mih. Şandru, Val. Mihai, S. Moldovan. Antrenor: Ilie Poenaru
Pandurii: Rz. Stanca (cpt.) – Băjan, Al. Vasilescu, Celea, Turda, Brînzan, Cenaj, B. Lemac, C. Ionică (`81, Vodă), D. Pîrvulescu, Raiciu (`46, Şut). Rezerve: Moga – Maxin (`73, Cenaj), Goşa, Măicăneanu, Dănescu. Antrenor: Adrian Bogoi
Arbitri: Claudiu Marcu, Erchian Ionus şi Florin Iacob