Remiză la Baia Mare

490

Trupa lui Sorin Bârză nu a reușit ceea ce și-a propus, să câștige derby-ul cu Minaur de la Baia Mare, însă remiza înregistrată, scor 32-32 (16-17), îi menține pe primul loc în play-out, cu un avans de cinci puncte față de următoarea clasată.
Disputa de la Baia Mare a fost echilibrată, cu mai multe răsturnări de scor. Energia a început prost jocul, după 2-2 în minutul 4, cinci goluri consecutive ale gazdelor au făcut ca tabela să arate 7-2 pentru gazde în minutul 4. Energia a revenit însă în joc, a egalat în minutul 25, scor 14-14, și a intrat la cabine cu un avantaj de un gol, 16-17. Jocul s-a desfășurat cam pe aceleași coordonate și în partea a doua a sa, elevii lui Sorin Bârză au fost mai mult timp în avantaj pe tabela de marcaj, dar nu au reușit să mențină avantajul până la ultima sirenă, gazdele marcând ultimul gol al meciului, gol cu care au obținut un punct. Acest punct ajută într-un fel Energia, care, dacă va mai obține o remiză și în jocul de sâmbătă, când va primi la Târgu Jiu vizita celor de la HC Vaslui, va putea spune că este și matematic salvată de orice griji cu privire la retrogradare. Meciul cu HC Vaslui este programat a se juca sâmbătă, în Sala „Voievod Litovoi” din Târgu Jiu, cu începere de la ora 17.00.

Rezultatele etapei a 7-a, play-out:
Minaur Baia Mare – Energia Târgu Jiu 32-32 (16-17)
CSM Ploiești – Danubius Galați 41-30 (21-13)
HC Vaslui – CSM Focșani 34-23 (19-9)

Clasament Liga Națională de Handbal masculin, play-out:
1. Energia 17 11 2 4 483-430 35
2. Minaur 17 9 3 5 496-454 30
3. HC Vaslui 17 9 2 6 512-454 29
4. CSM Ploiesti 17 8 3 6 475-470 27
5. CSM Focsani 17 8 1 8 441-472 25
6. Danubius Galati 17 0 1 16 429-556 1