Remiză la Giurgiu, profit pentru Steaua

471

Pandurii continuă să fie neînvinsă în fața Astrei, lider în Liga 1 încă din etapa a 7-a a sezonului regulat, dar acest lucru nu o ajută prea mult, remiza înregistrată la Giurgiu fiind în avantajul Stelei, care e la un singur punct de Astra și la cinci în fața Pandurilor la jumătatea play-off-ului.

Pandurii a început jocul destul de temătoare, căutând să nu ofere spații prea mari abilului și puternicului Alibec, jucător care făcuse spectacol în meciul cu Dinamo. Vârful ce s-a cerut la națională cu hattrick-ul înscris în poarta lui Dinamo n-a mai avut realizări și asta a fost și grație marcajului bine făcut de fundașii gorjeni și a jocului bun făcut la închidere în debutul meciului de Răuță, surpriza lui Edi Iordănescu pentru acest meci, și Ropotan. După 15 minute de dominare a gazdelor, în care pandurii practic n-au călcat jumătatea de teren a Astrei, elevii lui Edi Iordănescu au prins mai mult curaj și au atacat și poarta giurgiuvenilor. Pandurii au ieșit greu din propria jumătate la început, dar orice pătrundere în careul gazdelor a semănat panică pentru Astra. În minutul 14 Hora a întors o minge pentru Nistor, dar șutul acestuia a fost reținut fără probleme de Lung. Peste 13 minute rolurile s-au inversat, Nistor l-a servit pe Hora, dar atacantul Pandurilor a greșit preluarea și a ratat o mare oportunitate de a deschide scorul. Antal a fost apoi în prim-plan cu două ocazii, mai întâi a fost vorba de un șut la colțul lung scos greu de Lung în corner, iar apoi, după un un-doi cu Hora a șutat direct în portarul gazdelor, iar scorul a rămas în continuare alb.

Astra Giurgiu – Pandurii Târgu Jiu 0-0 (0-0)
Stadion „Marin Anastasovici”, Giurgiu, spectatori: 2.500
Astra: Lung – Pedro Queiros, Oros, Găman, Morais – Seto, Boldrin – Boudjemaa (min. 70 Florea), Texeira, de Amorim (min. 55 Lovin) – Alibec (min. 86 D. Niculae). Antrenor: Marius Șumudică.
Pandurii: Stanca – Ungurușan, Vasco, Vasiljevic, Grecu – Răuță (min. 80 Droppa), Ropotan (min. 46 Wellington) – Antal (min. 57 Ciucur), Nistor, Răduț – Hora. Antrenor: Edi Iordănescu.
Arbitri: Sebastian Colțescu – Radu Ghinguleac, Daniel Mitruți.
Cartonașe galbene: Texeira (min. 37 și 43), Seto (min. 64), Lovin (min. 76) / Ropotan (min. 16), Grecu (min. 80), Ungurușan (min. 85).
Cartonaș roșu: Texeira (min. 43)

Dominare sterilă, puține ocazii
Prima repriză a adus și un moment care ar fi putut înclina balanța în favoarea Pandurilor, din minutul 43 Texeira luând drumul cabinelor pentru două galbene luate în doar șase minute. Astra a rămas cu un om în minus, fapt care l-a determinat pe Edi Iordănescu să comande din tribună o schimbare ofensivă, Wellington luându-i locul lui Ropotan. Mișcarea a adus un plus pentru Pandurii în primele minute ale reprizei secunde, când gorjenii au ratat și câteva ocazii importante. Antal a trimis un șut-centrare la care Lung a deviat balonul în transversală, Răduț a șutat peste câteva zeci de secunde peste poartă din interiorul careului, iar Wellington și-a bătut joc de o mare oportunitate în minutul 54, când, scăpat singur spre poartă, a trimis puțin pe lângă buturi. Oros a fost și el la fel de periculos, dar pentru propriul portar, o centrare bună a lui Răduț de pe partea dreaptă a fost respinsă de fundaș cu capul și mingea s-a scurs prin fața porții agonizant pentru oaspeți. În partea a doua a reprizei secunde Pandurii s-a stins, jocul lor nu a mai avut idei, iar Astra a căutat să dea lovitura. Seto și Morais și-au încercat norocul cu șuturi de la 19-20 metri, dar au făcut-o slab, pe centru porții, iar Stanca nu a avut prea mari emoții.

Nimic de la goleadori
Așa cum a fost și jocul echipelor lor, cei doi golgheteri au dezamăgit în această partidă, nici Hora și nici Alibec nereușind să arate că vor să meargă la Euro, Hora continuând să fie lider între marcatorii Ligii 1, ceea ce i-ar mări șansele de convocare la europene, însă are nevoie de prestații mai bune pentru a-l convinge pe selecționer.

“Am jucat cu un om în plus și trebuia să câștigăm. Am avut ocazii singur cu portarul și dacă vrei să câștigi, trebuie să înscrii din astfel de ocazii. Din păcate nu am reușit să punem în practică ce ne-a spus antrenorul. Mai sunt cinci etape, important era acest joc pentru a ajunge la trei puncte de primul loc”, Mihai Răduț, jucător Pandurii Târgu Jiu.

“Puteam câștiga, am dominat total, dar fotbalul se joacă pe goluri și lipsa de concentrare ne-a costat. Ne-am creat ocazii și jucând unsprezece la unsprezece, dar nu a fost de ajuns. E important și că nu am pierdut pentru că o înfrângere ne-ar fi scos din acest obiectiv măreț, lupta pentru titlu, dar rămâne această frustrare că nu am câștigat”, Narcis Răducan, președinte Pandurii Târgu Jiu.