S-au impus la Vaslui!

547

Echipa de handbal a Energiei a reușit ceea ce și-a propus, a învins la Vaslui și s-a asigurat că nu va termina sezonul mai jos de locul 10 și nu va fi nevoită să joace meciuri de baraj pentru menținerea în Liga Națională.

Energia a jucat în Moldova cu o altă echipă măcinată de probleme financiare, HC Vaslui fiind și ea pe marginea prăpastiei. Trupa lui Sorin Bârză a reușit însă să se impună, asta deși la un moment dat vasluienii păreau să se desprindă ei în câștigători.
Gazdele au fost cele care au dominat startul de meci, au condus în prima jumătate a primei reprize, dar Energia a găsit mereu puterea să revină și după 30 de minute de joc scorul era egal, tabela indicând 14-14.
Trupa lui Sandu Iacob a început în forță repriza a doua a întâlnirii, după șapte minute de joc de la reluare gazdele având un avantaj de patru goluri, 19-15! Totuși, Energia a gestionat mult mai bine finalul de meci, a forțat revenirea și a reușit să se impună, chiar dacă a făcut-o la limită, scor 28-29, cu destule emoții.
În urma rezultatelor din această rundă, Energia se menține pe primul loc din play-out, la două puncte distanță de Minaur, care a învins pe teren propriu echipa din Galați. După trei jocuri din cele zece ale play-out-ului, Energia are un avantaj de 10 puncte față de a treia poziție, doar primele două reușind să evite meciurile de baraj pentru menținerea în Liga Națională de Handbal Masculin.
În acest weekend, Energia revine la Târgu Jiu pentru un meci în compania celor de la CSM Ploiești, în cazul unui nou succes pentru echipa gorjeană putându-se spune cu mai multă tărie că rușinea unui nou baraj a fost evitată în acest sezon. Meciul dintre Energia și CSM Ploiești este programat sâmbătă, de la ora 17.00, în Sala „Voievod Litovoi” din Târgu Jiu.

1. Energia Tg Jiu 13 10 0 3 30
2. Minaur Baia Mare 13 9 1 3 28