Se strânge lupta în Campionatul Judeţean de Minifotbal

466

Bătălia pentru titlu în Campionatul Județean de Minifotbal Dolce Vita devine mai încinsă ca niciodată. Liderul Dream Team a pierdut derby-ul cu Profi Târgu Jiu, în timp ce ISU Gorj a trecut de Real Târgu Jiu. Dream Team și ISU sunt la egalitate de puncte cu două etape înainte de finalul sezonului regular. Campionatul Județean de Minifotbal a revenit la treabă după o săptămână de pauză, cauzată de desfășurarea Cupei Old Boys. Runda cu numărul 20 a programat 3 meciuri foarte interesante, sâmbătă seara, în Complexul Dolce Vita din Parcul Central. Primul dintre ele a adus față în față liderul Dream Team Târgu Jiu și echipa de pe locul 3, Profi Târgu Jiu. Jocul a adunat în tribune aproximativ 50 de spectatori. Profi a deschis scorul repede, în minutul 3, prin Cosmin Gavrilescu, dar Dream Team a replicat instantaneu, grație unui autogol. Liderul și-a arătat superioritatea și a mai marcat de două ori la foc automat, ducând scorul la 3-1 în minutul 7. Profi nu s-a dat însă bătută și a redus din diferență prin euro-golul din lovitură liberă al lui Gică Manea. Chiar înainte de pauză, Dream Team putea să-și refacă avantajul de două goluri, dar a ratat o lovitură de la 7 metri. Ratarea celor de la Dream Team s-a răzbunat în minutul 28, atunci când Horia Șitoianu a finalizat calm o acțiune excelentă a celor de la Profi. Dream Team a rezistat unei inferiorități numerice de 3 minute după eliminarea lui Cristian Barbu, dar a primit gol la scurt timp după ce a revenit în efectiv complet. Gavrilescu a prins un alt șut fantastic și l-a învins pe Vochițu. Presiunea campionilor en-titre din finalul jocului nu a adus efect pe tabelă așa că Profi s-a impus cu 4-3.
A fost doar cel de-al doilea eșec al celor de la Dream Team în acest sezon după cel cu ISU Gorj din retur. Pentru Profi a fost o victorie de prestigiu, asemănătoare cu cea reușită contra celor de la ISU în retur, scor 1-0.
De eșecul celor de la Dream Team, a profitat ISU Gorj. Echipa Inspectoratului pentru Situații de Urgență s-a impus cu 5-3 în meciul cu Real Târgu Jiu și i-a egalat la puncte pe băieții lui Cănăvoiu și Chiriac. Dream Team se menține pe primul loc grație golaverajului mai bun și a rezultatelor directe superioare (2-0 respectiv 1-2).
Peppy Dolce Vita s-a impus cu 3-0 în fața celor de la Provincialii, iar Farmacia Victoria a învins Mica Frăție după un meci cu goluri multe. Minprest Rovinari a trecut fără emoții de Karma, în timp ce Primăria Rovinari s-a impus în fața Primăriei Bîlteni.
Și în Campionatul Primăriilor din Gorj au avut loc jocurile etapei cu numărul 20. Liderul Primăria Târgu Cărbunești a mai bifat un succes, 6-5 cu Primăria Bălănești și își menține avansul la vârf față de Primăria Turburea. Primăria Telești, campioana sezonului inaugural, a revenit pe loc de play-off după victoria cu Primăria Stănești și eșecul celor de la Bălănești.
În final, duminică, în Campionatul Firmelor și Instituțiilor din Gorj au avut loc 3 jocuri din etapa a treia a fazei de play-out. Un joc din play-out a fost amânat, la fel ca și cele două partide din play-off.

Dream Team Târgu Jiu – Profi Târgu Jiu 3-4 (la pauză: 3-2)
Goluri: autogol (min. 4’), Cănăvoiu (5’ și 7’) / Gavrilescu (min. 3’ și 37’), Manea Gică (19’) și Șitoianu (28’).
Dream Team: Vochițu – Barbu, Dăianu, Cănăvoiu, Chiriac, Ștefan A., Al-Ioani, Doldur, Țilvea A., Găman și Milici. Antrenor: Ion Cănăvoiu.
Profi: Muraru – Vasiliu, Manea Gică, Ștefan C., Șomănescu An., Lupu V., Manea R., Șitoianu, Gavrilescu, Grindeanu și Sarcină. Antrenor: Adrian Sarcină.

9 Mica Frăţie 20 7 2 11 78 100 -22 23
10 Minprest Rovinari 20 5 2 13 68 104 -36 17
11 Primăria Bîlteni 20 3 4 13 33 83 -50 13
12 Primăria Rovinari 20 1 3 16 44 91 -47 6